Umysł

Jak być bardziej kreatywną?

Zawsze wydawało mi się, że nie jestem szczególnie kreatywna. Wszystko dlatego, że dość jednoznacznie pojmowałam kreatywność. Kojarzyła mi się z oryginalnymi, nietypowymi pomysłami, niezwykłymi wynalazkami i artystyczną duszą. A ja przecież jestem pragmatyczna, zorganizowana i do bólu poukładana. Daleko mi do szalonego naukowca czy natchnionej artystki. Jak więc w takich okolicznościach być bardziej kreatywną?

Gdy zaczęłam się nad tym głębiej zastanawiać, dotarło do mnie, że kreatywność to także twórcze podejście do codzienności. Skoro znajduję rozwiązania problemów, których według innych nie da się rozwiązać i kojarzę różne sprawy często inaczej niż reszta, to jak nazwać takie myślenie, jeśli nie kreatywnym?

Podstawową sprawą jest zrozumienie, że kreatywność to nie jakiś wyjątkowy talent, zesłany z niebios nielicznym, a zwykła umiejętność, tak jak liczenie czy czytanie. Jedni robią to lepiej i sprawniej, inni trochę bardziej się z tym męczą. A skoro to umiejętność, można ją wyćwiczyć. Nie od dziś wiadomo, że trening czyni mistrza.

Mam tę moc 🙂

Jeśli wmówimy sobie, że nie jesteśmy kreatywne i że tego nie można się nauczyć, to dokładnie tak będzie. Taka samospełniająca się przepowiednia.

Tak dzieje się wówczas, gdy postrzegamy kreatywność właśnie jako talent. Nie mamy go, więc już wszystko przepadło. Nawet jeśli będziemy się starały, i tak nic z tego nie wyjdzie. Znacie to? Ja owszem. Gdy myślę, że nie dam z czymś rady, często faktycznie nie daję sobie z tym rady. Niby nie jestem wówczas rozczarowana, przecież wiedziałam, że tak będzie, ale to niezbyt dobre nastawienie. Gdy jednak uda mi się przekonać samą siebie, że osiągnięcie celu jest możliwe, jeśli tylko się wysilę, to mam poczucie sprawczości.

Jeśli przekonamy się, że kreatywność to nie talent, okaże się, że warto zadać sobie trud, by ją ćwiczyć, gdyż jest ona w naszym zasięgu i nie wymaga „siły wyższej”. Nie będziemy wówczas z nabożną czcią traktować cudzych pomysłów jako przejawu boskich zdolności. Z kolei ludzie uznawani za kreatywnych nie będą musieli obawiać się, że ich supermoc się wyczerpie czy zostanie im odebrana.

Jak zatem być bardziej kreatywną?

Ustaliłyśmy już, że każda z nas może być bardziej kreatywną. Tylko od czego zacząć?

Skoro wiemy, że jedną z cech kreatywności jest nieoczywiste łączenie pozornie odległych od siebie faktów i elementów, trzeba na początku po prostu zbudować bazę danych. Jeśli chcemy stworzyć domek z klocków, musimy najpierw mieć klocki, a dopiero potem je ze sobą łączyć. Podobnie jest z kreatywnością, skojarzenia muszą powstawać między CZYMŚ a CZYMŚ. Z pustego to i Salomon nie naleje, taka jest prawda.

Czytajmy zatem, oglądajmy, słuchajmy, chłońmy. Każda informacja, która wpada do głowy, często zupełnie przypadkowo, może się przydać. Nawet jeśli nie będziemy potrafiły dokładnie jej odtworzyć, umysł w najmniej oczekiwanym momencie powiąże ją z czymś innym. Same będziemy zaskoczone, że na to wpadłyśmy!

Oczywiście „gromadzenie i przetwarzanie danych” to żmudy proces. By był skuteczny, trzeba popracować nad wyrobieniem nawyku uczenia się. Jednak nie chodzi o wkuwanie na pamięć, za czym sama nie przepadam, ale raczej o taką ciekawość świata. Mam taką metodę, że zapisuję sobie to, co mnie szczególnie zaciekawi. Mój zeszyt przypomina zbieraninę wszystkiego, ale lubię go przeglądać od czasu do czasu i wszystko sobie odświeżać.

Dziś w miarę potrzeby właściwie każdą informację można sprawdzić w Internecie. Wiele osób uważa wręcz, że nie warto „zaśmiecać” sobie głowy niepotrzebną wiedzą. Ja się z tym zupełnie nie zgadzam. Myślę, że nasz mózg potrafi filtrować to, co jest nam faktycznie potrzebne i godne zapamiętania. Jednak reszta informacji nie pozostaje tak po prostu zutylizowana, ale odkłada się gdzieś w czeluściach pojemnej głowy. Nawet jeśli nie potrafimy dokładnie przytoczyć konkretnych danych (do tego faktycznie przydają się zasoby Internetu), to umysł będzie w stanie skorzystać z takiej raz przemkniętej informacji i odpowiednio ją skojarzyć.

Przetwarzanie informacji

Co ma kreatywność do rozmowy w duchu savoir-vivre’u? Prowadzenie takiej rozmowy nie ogranicza się wyłącznie do kultury języka i dobrych manier, choć to bardzo ważne elementy. Taka konwersacja powinna być interesująca i inspirująca. Człowiek oczytany i ciekawy świata potrafi nawiązywać do swojej wiedzy, a także umiejętnie argumentować, powołując się na zdobyte informacje i zaskakiwać nieoczywistymi, inteligentnymi skojarzeniami.

Wiadomo zaś, że lepiej zapamiętujemy informacje, gdy je powtarzamy, opowiadamy i przetwarzamy, a nie tylko biernie chłoniemy. Warto robić sobie taki mały trening: starać się zapamiętać na przykład jakąś informację z przeczytanego właśnie artykułu i przy nadarzającej się okazji wpleść ją w rozmowę w taki sposób, by wyszło naturalnie i na temat, zanim zdąży nam ulecieć z pamięci. To nie jest łatwe, owszem, ale warto próbować. Wówczas mamy większe szanse na jej zapamiętanie.

Po każdej przeczytanej książce tworzę jej opis, taką recenzję na swoje potrzeby. Pozwala mi to stworzyć bazę przeczytanych książek w komputerze, do której w każdej chwili mogę wrócić. Jednak drugą bardzo ważną zaletą jest czynne przetworzenie treści, którą właśnie przeczytałam. Muszę skupić się na przeanalizowaniu jej, opowiedzeniu w skrócie swoimi słowami i wyrażeniu emocji na jej temat. To wszystko sprawia, że lepiej zapada mi w pamięć i jednocześnie pozwala mi być bardziej kreatywną, bo poszerza i umacnia moją „bazę danych” potrzebną do inspiracji i tworzenia późniejszych skojarzeń.

Wypracowanie swojej własnej rutyny

Rutyna w pierwszej myśli może wydawać się przeciwieństwem kreatywności. Wielkich artystów czy wynalazców postrzegamy jako ludzi, których niezwykłe pomysły dopadają w najmniej oczekiwanych okolicznościach, trafiają jak grom z jasnego nieba. Prawda jest jednak taka, że muzy, natchnienia i inne uduchowienia twórczej płodności nie są odpowiedzialne za powstawanie wybitnych dzieł.

Pamiętam, jakim wielkim odkryciem było to dla mnie podczas czytania „Codziennych rytuałów. Jak pracują wielkie umysły” (Mason Currey). Okazało się bowiem, że znani pisarze, malarze czy naukowcy po prostu mają swój rytm pracy, właśnie taką rutynę. Wstają codziennie o tej samej porze, po śniadaniu siadają do biurka (albo idą do laboratorium) i przez kilka kolejnych godzin pracują, by potem zrobić sobie przerwę na obiad i ewentualnie wrócić do pracy. I tak dzień za dniem. Nuda, prawda? Ale właśnie dzięki tej dyscyplinie i rutynie powstały genialne książki czy wspaniałe odkrycia. Czasami idzie im świetnie, a czasami nic z tego nie wychodzi. Jednak nie czekają z założonymi rękoma na natchnienie.

Jeśli chcę być bardziej kreatywną, muszę otaczać się pracą, próbować, wymyślać, kreślić, wyrzucać do kosza i jeszcze raz próbować. Czasami trzeba zapisać sto stron, by powstało jedno wybitne i oryginalne zdanie.

Nawyki, które pozwolą być bardziej kreatywną

Jednak kreatywność – jak wspomniałam już na początku – to nie tylko tworzenie oryginalnych dzieł. To niesztampowe myślenie i wymykanie się ze schematów, w które tak bardzo lubi popadać nasz mózg, bo ułatwiają mu zadanie i nie musi się wysilać. Jak więc zmobilizować go do pracy na co dzień, by był zdolny do nieoczywistych skojarzeń i by mógł wyrwać się z myślowych kolein? Oto nad czym sama pracuję, by być bardziej kreatywną:

Otwartość

Wiadomo, że bardziej lubimy to, co już znamy (tak jest na przykład z piosenkami). Nie narzucam sobie, że od razu jakiś pomysł musi mi się spodobać czy też muszę zachwycić się ideą. Staram się jednak być otwarta na nowości, bez żadnych zobowiązań. A gdy później wracam do „nowego” rozwiązania, okazuje się, że ono nie jest już wcale takie nowe, że już o nim słyszałam i jestem z nim bardziej oswojona, więc jest większa szansa, że bardziej mi się spodoba.

Pytania

Im więcej pytań, tym więcej nowych pomysłów. Staram się zadawać pytania nie tylko innym, ale też samej sobie. Odpowiedzi bywają zaskakujące i są skarbnicą oryginalnych rozwiązań.

Dostrzeganie szczegółów

Spoglądanie na problem ogólnie, całościowo, pozwala go ogarnąć umysłem i daje poczucie jakiejś skończoności. Jednak przez to nie dostrzegamy niuansów, które mogą całkowicie zmienić pogląd na sprawę. Dlatego zawsze staram się zwracać uwagę na szczegóły, nawet jeśli pozornie są bez znaczenia. Bardzo często można w nich znaleźć punkt wyjścia do rozwiązania.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

Zmiana perspektywy pozwala spojrzeć na daną sprawę z zupełnie innej strony. Jeśli coś wydaje się już przesądzone, jeśli spisałyśmy coś na straty, mamy wrażenie, że nie da się czegoś rozwiązać, warto wejść w inną parę kaloszy. Co by było, gdyby…?

Dzielenie się przemyśleniami

Obawa, że ktoś ukradnie nasz pomysł albo że dołoży coś swojego i wówczas on nie będzie nasz na wyłączność, bywa na tyle blokująca, że wolimy kisić potencjalne rozwiązania w sobie. To jednak bardzo ogranicza kreatywność. Nie bez powodu w wielu firmach podczas zebrań robi się tak zwane burze mózgów. Ktoś coś rzuca w przestrzeń, ktoś dopowie jedno słowo i to czasami jest wystarczającym bodźcem, by w naszej głowie powstały zupełnie nieoczywiste skojarzenia i wyjątkowe pomysły. Nie ma sensu sobie tego odbierać. Zwłaszcza że dzięki mówieniu o swoich pomysłach na forum mamy możliwość poznania innej perspektywy bez próby wchodzenia w czyjąś skórę (jak w punkcie wyżej).

Pod prąd owczego pędu

By być bardziej kreatywną, nie można być leniwą. To, co robią wszyscy albo co robi większość, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, choć wiadomo, że wygodnym i podanym na tacy. Nawyk przewrotnego myślenia pozwala spoglądać na sprawy bez powielania schematów, czyli oryginalnie i kreatywnie. Zwłaszcza że takie schematy myślowe bywają krzywdzące, szczególnie wtedy, gdy są wykorzystywane przy ocenianiu innych (na przykład gdy bezmyślnie krytykujemy czy wydajemy wyroki, że czegoś nie wypada).

Przywiązywanie się do pierwszych pomysłów

To zabija kreatywność. Czasami pierwsza myśl jest najlepsza, ale tylko czasami. W większości przypadków pierwszy pomysł bywa najbardziej schematyczny, a więc mało odkrywczy. Jeśli zależy nam na znalezieniu oryginalnego rozwiązania, warto uwolnić głowę i na jakiś czas zapomnieć o tym pierwszym. Jeśli kurczowo będziemy się go trzymały, inny nie będzie miał powodów, by się pojawić. Mózg dostanie sygnał, że problem rozwiązany i nie ma sensu dalej się wysilać.

A skąd wiadomo, że pierwsze pomysły są mało odkrywcze? Wystarczy dać kilku osobom takie samo zadanie: wymień 20 różnych zastosowań łyżki. Na pierwszych miejscach u wszystkich pojawią się oczywistości, jak jedzenie zupy, mieszanie potrawy w garnku czy odmierzanie składników podczas gotowania. Dopiero gdy przebrniemy przez te schematy myślowe, u każdego zaczną pojawiać się inne, nietypowe zastosowania łyżki…

Ruch to reset dla mózgu

Gdy boli mnie głowa od pracy przy komputerze albo gdy męczy mnie jakiś problem, to znak, że należy się ruszyć. Czasami wystarczy spacer na świeżym powietrzu, a czasami wyciągam matę i ćwiczę. Choć robię przerwę głowie, to nie umiem zupełnie odgonić od siebie myśli. One po prostu przychodzą. Jednak traktuję je bez presji i przymusu, a wtedy pojawiają się nowe pomysły.

Umiejętność poddawania się

Ludzie kreatywni, wybitni artyści, a zwłaszcza naukowcy wiedzą, kiedy należy porzucić projekt i się poddać. Podobno tylko krowa nie zmienia zdania. Nie traktują jednak tego w kategoriach porażki, bo porażką byłoby brnięcie w coś bez przyszłości. Umiejętność dostrzeżenia, że dalsza praca nad czymś nie ma już sensu, jest trudną sztuką, ale można ją wyćwiczyć. Czas, który poświęciłyśmy na daną sprawę, nie pójdzie na marne, bo wzbogaci nas o kolejne doświadczenia i wpłynie pozytywnie na rozwój. Bywa też tak, że gdy porzucimy jakiś temat, który wydał się beznadziejny i zajmiemy się innym, po jakimś czasie uda nam się spojrzeć świeżym okiem i rozwiązanie niespodziewanie pojawi się samo.

***

Każda z nas może być bardziej kreatywną. Ta umiejętność przydaje się nie tylko przy pracy czysto twórczej. Powyższe kwestie mogą odnosić się zarówno do znajdowania rozwiązań poważnych problemów, wychodzenia z pozornie beznadziejnych spraw, ale także do przyziemnych rzeczy, takich jak kreatywne gotowanie i nieoczywiste łączenie smaków albo niesztampowe podejście do szafy i budowanie zupełnie nowych strojów z dotychczasowych elementów garderoby.

Jeśli się CHCE, znajdzie się SPOSÓB, a jeśli się NIE CHCE, znajdzie się POWÓD. Warto chcieć być bardziej kreatywną, ta praca nad sobą na pewno się opłaci.

Tagged , , , , ,