Savoir-vivre

Telefon komórkowy a dobre maniery

Nie wyobrażam sobie współczesnego świata bez telefonów. Swoją pierwszą komórkę dostałam w liceum, ze względu na fakt, że mieszkałam w internacie, z dala od domu. Ależ się z niej cieszyłam! Rozmowy były wówczas bardzo drogie, a aparaty miały ograniczoną funkcjonalność, więc telefon faktycznie służył raczej do wymiany krótkich komunikatów, a nie do wielogodzinnych pogaduszek.

Udogodnienia, jakie niesie ze sobą to, że właściwie większość z nas ma w kieszeni telefon, są nie do przecenienia. Oprócz natychmiastowego kontaktu z całym światem, robimy także zdjęcia i przelewy, płacimy w sklepach, przeglądamy strony internetowe, dzięki kodom smsowym autoryzujemy odbiór przesyłek, nagrywamy filmy, korzystamy z serwisów społecznościowych… Morze możliwości!

Jednak kij jak zwykle ma dwa końce. Telefon ułatwia kontakt z ludźmi, ale też paradoksalnie odsuwa nas od ludzi. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Właściwie na każdym kroku można dostrzec osobę pochłoniętą bardziej swoją komórką niż towarzyszem obok. Czasami tak bardzo pochłoniętą, że nie docierają do niej bodźce z otaczającego ją, realnego świata.

Rozwój technologii sprawia przeważnie, że życie staje się prostsze, ale jednocześnie stawia przed nami kolejne wyzwania. Tak jak przepisy prawa muszą się zmieniać i dostosowywać do społecznej ewolucji, tak samo zasady savoir-vivre’u muszą uwzględniać nowości, by były naprawdę użyteczne i sensowne.

Przeanalizujmy zatem obecne korzystanie z telefonów komórkowych w kontekście dobrych manier.

Rozmowa twarzą w twarz a rozmowa przez telefon

Rozmowa twarzą w twarz ma wyższą rangę niż ta przez telefon. Dlatego podczas spotkania (oficjalnego lub po prostu czysto towarzyskiego), w obecności innych, rozmowa przez komórkę jest uznawana za nietaktowną.

Telefon podczas spotkania powinien być wyłączony. Samo wyciszenie niekiedy nie wystarcza, bo z reguły wibrujący przedmiot w torebce czy kieszeni może nas niepotrzebnie rozpraszać, ale już „tryb samolotowy” będzie jak najbardziej w porządku. Jak to jednak w życiu bywa, są sytuacje, gdy musimy być „pod telefonem”. Wtedy uprzedzamy towarzystwo o ewentualnej konieczności odebrania ze względu na awaryjną i naprawdę wyjątkową sprawę.

Jeśli telefon faktycznie zadzwoni, przepraszamy i odchodzimy w miarę odosobnione miejsce, aby nie absorbować rozmową nikogo dookoła. Załatwiamy sprawę najszybciej jak to możliwe i wracamy do pozostałych.

Zdarza się też tak, że zapomnimy wyłączyć telefon. Ludzka rzecz. Gdy więc niespodziewanie zadzwoni, róbmy wszystko, by jak najmniej przeszkadzać w toczącej się dyskusji. Najlepiej kliknąć przycisk „Odrzuć”. Niektóre aparaty mają możliwość automatycznej odpowiedzi smsowej, np. „Nie mogę teraz rozmawiać, oddzwonię”. Po tym wyłączamy telefon, aby uniknąć kolejnych niespodzianek.

Telefon w miejscach publicznych

O ile rozumiemy, że rozmowa telefoniczna w towarzystwie może zostać odebrana jako oznaka braku szacunku, o tyle nie jest to już tak oczywiste dla wielu z nas w miejscach publicznych, gdy otaczają nas obcy.

Niby wiadomo, że wyłączamy telefon w kinie, teatrze czy kościele. Wydaje się, że wspominam tu o oczywistych oczywistościach, ale wciąż się osoby, które o tym zapominają. Być może chodzimy z moim mężem do kina dla mało kulturalnych (i zapominalskich?) ludzi, ale notorycznie słyszymy czyjś dzwoniący telefon podczas seansu. Pół biedy, gdy speszony tym faktem właściciel pospiesznie go wyłączy. Znowu – ludzka rzecz zapomnieć… Ale wielokrotnie te telefony są odbierane! Niektórzy zasłaniają usta dłonią i próbują „dyskretnie” rozmawiać, ale bank rozbił chłopak, który odebrał i powiedział: „Nie, spoko, w kinie jestem”, a potem uciął sobie pogawędkę… Nie wierzyłam własnym uszom!

No dobrze, powiecie, że to wyjątki, przecież to zupełnie naturalne, że w takich miejscach nie korzystamy z telefonów. A co z komunikacją miejską? Ze sklepem? Z poczekalnią u lekarza? W kawiarni, nawet gdy samotnie pijemy kawę? Mnie zdarzało się rozmawiać w tych miejscach i choć starałam się to robić dyskretnie, nie wiem, czy nie przeszkadzałam innym. Być może niekiedy tak…

Złodziejstwo 😉

W „Dobrych manierach dla miłych ludzi…”, które niedawno polecałam, Amy Alkon porównała rozmowy w miejscach publicznych do… kradzieży. Trochę mnie to zaskoczyło, ale gdy poznałam uzasadnienie, przyznałam jej rację i obiecałam sobie, że nie będę więcej złodziejką 🙂

Otóż kiedy słyszymy rozmowę dwóch osób, na przykład we wspomnianej kawiarni, przy stoliku obok, traktujemy ją jako tło, naturalne dla tego miejsca. Natomiast jeśli słyszymy tylko jedną stronę cudzej rozmowy, nasz mózg automatycznie bardzo się angażuje, bo usilnie próbuje uzupełnić treść dialogu o tę część, której nie słyszy. A gdy jeszcze ta rozmowa prowadzona jest szeptem, drażni podwójnie, bo oprócz niepełnych informacji, mózg dostaje sygnał, że powinien szczególnie wytężać słuch (choć my wcale nie chcemy świadomie podsłuchiwać).

To nazywa się „zawłaszczeniem umysłu”. Nikt jednak nie każe nam angażować się w cudzą rozmowę, prawda? Niestety, tak to nie działa. Nie mamy za bardzo wpływu na reakcje naszego umysłu, bo to skutek ćwiczonej od zarania dziejów umiejętności przewidywania, której nie da się po prostu wyłączyć. Amy Alkon porównuje to do takiej sytuacji: gdy widzimy elegancko ubranego mężczyznę z kwiatami, klękającego przed dziewczyną, przewidujemy, co się zaraz stanie. Raczej nie pomyślimy, że chce pożyczyć od niej długopis, tylko że zamierza właśnie poprosić ją o rękę. Mózg też próbuje przewidzieć, co mówi osoba po drugiej stronie cudzego telefonu.

Tak zwany półdialog jest więc bardzo wymagający dla postronnego słuchacza, choć on wcale tego nie chce. I tu dochodzimy do sedna: my jako osoby rozmawiające przez telefon mamy wybór, bo możemy albo odrzucić połączenie, albo odejść w ustronne miejsce. Pozostali, znajdujący się w zasięgu naszego głosu, nie mają możliwości wyłączenia swoich mózgów. A to oznacza, że decydując się mimo wszystko na rozmowę, kradniemy ich uwagę.

Dźwięki

Plejada dzwonków rozbrzmiewających telefonów może przyprawiać o gęsią skórkę! Muczenie krowy, syrena strażacka czy najnowszy hit disco polo… Coś, co nam wydaje się super, śmieszne i oryginalne, dla osób postronnych jest męczące i drażniące.

Kulturalny sygnał to taki, który nie jest zbyt gwałtowny, zbyt piskliwy i za bardzo absorbujący. Im bardziej stonowany, tym lepiej. Dobrze, jeśli mamy możliwość ustawienia go w wersji „narastającej”, czyli od cichszego do stopniowo coraz głośniejszego.

Dzwonek w telefonie poniekąd świadczy o nas i jest naszą wizytówką. Infantylna piosenka, rozbrzmiewająca z niewyciszonej komórki nie doda nam powagi na oficjalnym spotkaniu.

Ale nie tylko dzwonek nadchodzącego połączenia bywa irytujący. Telefon komórkowy to całe multum innych dźwięków. Przychodzące smsy, maile, wiadomości w komunikatorach i coś, czego – przyznam szczerze – nie rozumiem, czyli plumkające klawisze. Naprawdę potrzebujemy dźwiękowego potwierdzenia, że nacisnęłyśmy poszczególne literki danego słowa podczas pisania smsa? Nie wystarczy potwierdzenie wyświetlenia ich na ekranie?

Miałam kiedyś koleżankę w pracy, której telefon plumkał przy każdym dotknięciu, a korzystała z niego non stop. Ona uważała, że to bardzo fajny gadżet. We mnie narastała frustracja. Starałam się zwrócić grzecznie uwagę, ale niestety, nie pomogło, a nie odważyłam się wówczas na bardziej dosadne wyrażenie swojego zdania. Na szczęście nie pracowałyśmy ze sobą długo.

Z kolei niedawno w kinie, podczas reklam przed seansem, nad moją głową nagle zaczęła się kanonada „plum, plum, plum, plum…”. Pani pisała smsa. 10 centymetrów od moich uszu. Mój mąż odwrócił się i zapytał: „Przepraszam, czy byłaby pani tak uprzejma i wyciszyła swój telefon?”. Oburzona kobieta prychnęła i powiedziała: „Przecież są REKLAMY!”. Ależ czepialski ten mój małżonek, przecież wiadomo, że do kina przychodzi się słuchać plumkania czyjegoś telefonu! No cóż, nauczka jest taka, żeby w przyszłości brać ze sobą do kina stopery do uszu…

Telefon a kultura osobista – kilka pomniejszych zasad

Nagła potrzeba zadzwonienia

Gdy przypomni nam się arcyważna sprawa i musimy natychmiast zadzwonić, a jesteśmy w towarzystwie, nie tłumaczymy się, tylko przepraszamy na moment i odchodzimy w ustronne miejsce, z dala od oczu i uszu pozostałych. Traktujemy to jak wyjście do toalety: dyskretnie i szybko.

Pociąg

Wychodzimy z przedziału i prowadzimy rozmowę na korytarzu. Nie „zawłaszczamy umysłów” innych pasażerów. A gdy jedziemy wagonem bezprzedziałowym, idziemy w okolice toalet. Owszem, tam jest bardzo głośno, bywa chłodno i czasami nieładnie pachnie, no ale trudno.

Kończenie rozmowy

Reguła jest taka, że kończy ten, kto zadzwonił. Jeśli coś nam przerwie rozmowę, ponownie dzwoni osoba, która wykonała pierwszy telefon.

Jedzenie

Nie mówimy podczas przeżuwania, to oczywiste. Jednak podczas rozmowy telefonicznej w ogóle nie jemy, nawet jeśli głównie słuchamy czyjejś opowieści. Mikrofon telefonu zbiera i uwydatnia dźwięki, które normalnie nie są tak bardzo słyszalne, a osoba po drugiej stronie może poczuć się zlekceważona, słysząc nasze gryzienie czy połykanie.

Gdy nie możemy rozmawiać

Obiecujemy, że oddzwonimy. I faktycznie to robimy. Nie prosimy, żeby ten ktoś zadzwonił później, bo nie chcemy traktować go przecież jak natrętnego petenta.

Zbyt głośne ustawienie rozmowy

Jeśli słyszmy zbyt głośno rozmówcę po drugiej stronie, automatycznie same zaczynamy mówić głośniej. To normalne, dlatego za każdym razem warto regulować poziom dźwięku rozmowy.

Natychmiastowe odpisywanie na smsy i inne wiadomości

Wiemy, że rozmowa przez telefon w towarzystwie jest nietaktowna, ale jeśli dostajemy serię smsów, to traktujemy je identycznie, jak połączenie przychodzące. Gdy musimy odpisać, odchodzimy w ustronne miejsce. Gdy nie jest to arcypilna sprawa, nie odpisujemy natychmiast. Na list też raczej nie odpisujemy, gdy jesteśmy w gościach, prawda?

Umawianie się na rozmowy

W swojej pracy prowadziłam wiele trudnych i wymagających rozmów. Dzwonienie do kogoś i oczekiwanie, że jest w stanie akurat teraz, natychmiast poświęcić nam dłuższy czas, jest niekulturalne. Dlatego warto powiedzieć, w jakiej sprawie telefonujemy, ile czasu nam to mniej więcej zajmie i zapytać, kiedy będzie odpowiedni moment na taką rozmowę. Czy teraz, czy może jednak później? Moi rozmówcy musieli zazwyczaj przygotować się do odpowiedzi na pytania oraz znaleźć się w miarę spokojnym miejscu. Stąd uprzedzanie i umawianie się jest jak najbardziej wskazane.

Telefon jako narzędzie do innych celów

Śmieję się czasami, że pokolenie młodych ludzi ma dziś najlepiej w dziejach ludzkości wykształcone mięśnie glistowate prawej ręki (to te odpowiadające za ruchy palców). Wystarczy przyjrzeć się, z jaką sprawnością przesuwają palcami po ekranie podczas scrollowania facebooków, instagramów i innych internetowych arcydzieł 🙂

Telefon służy dziś również do nagrywania filmów czy robienia zdjęć. W tej dziedzinie także obowiązują dobre maniery. Nie nagrywamy i nie robimy zdjęć, gdy ktoś sobie tego nie życzy. Nie absorbujemy czyjejś uwagi tymi czynnościami.

Takie sytuacje często mają miejsce np. w restauracjach. Pięknie podane posiłki aż proszą się o zrobienie fotki na Instagram. Jednak gdy robi się z tego dłuższa sesja, a my nie pozwalamy zacząć jeść pozostałym, przybieramy przy tym dziwne pozy czy wchodzimy na krzesło, bo z góry łapiemy lepszy kadr, to zdecydowanie za wiele! Jeśli już naprawdę nie możemy powstrzymać się przed uwiecznieniem tego wyjątkowo ciekawego kotleta, to róbmy to szybko, dyskretnie i bez włączonej lampy oraz sztucznego dźwięku migawki. A także nie wrzucajmy naszego dzieła do serwisu natychmiast. Najważniejsi w tym momencie są obecni towarzysze. Followersi na Instagramie i znajomi na Facebooku naprawdę wybaczą opóźnienie w publikacji 😉

Jeśli traktujemy telefon jako odtwarzacz muzyki, absolutnie zawsze miejmy podłączone słuchawki i upewnijmy się, że dźwięk nie jest nastawiony zbyt głośno i nie wydostaje się poza obręb naszego słuchu.

Warto mieć na uwadze również fakt, że telefon oprócz dźwięków emituje również światło (nie tylko wspomnianą wcześniej lampę błyskową). Nawet jeśli jest wyciszony, korzystanie z niego w ciemnych pomieszczeniach, takich jak teatr czy kino, może przeszkadzać innym.

***

Każdy spędza czas, jak lubi. Jedni jadąc komunikacją miejską czy pociągiem, czytają książki, inni przeglądają zawartość Facebooka na swoim telefonie. To wszystko jest w porządku, dopóki nie angażuje postronnych osób. Książka nie wydaje z siebie dźwięków i telefon w takiej sytuacji również nie powinien tego robić.

Telefon komórkowy jest dla ludzi, nie ma sensu go demonizować i narzekać „na dzisiejszą młodzież”. To przecież nie on jest winien, że poświęcamy mu tak dużo uwagi i że przez niego czasami nie potrafimy zachowywać się kulturalnie. Wystarczą po prostu rozsądek, umiar i zważanie na innych.

Tagged , , , , , ,