Ciało, Garderoba, Refleksje

Wypada, nie wypada? – o wieku i ubraniach

Gdy prezydentem Francji został Emmanuel Macron, oczy świata zwróciły się szczególnie ku jego żonie, Brigitte. Wszystkie media rozwodziły się nad stylem pierwszej damy, zamiłowaniem do mody, jej wyglądem i faktem, że jest starsza od swojego męża. Wśród komentarzy nie zabrakło oczywiście mnóstwa krytyki: „jak kobieta w TYM wieku może ubierać się w TAKI sposób? Przecież to nie wypada… Na pewno próbuje na siłę się odmłodzić, żeby bardziej pasować do swojego męża, a nie wyglądać jak jego matka…”

Rozwój medycyny oraz lepsza kondycja zdrowotna sprawiają, że średnio żyjemy coraz dłużej. Jeśli jednak wziąć do serca wszystkie „życzliwe” teorie, czego nie wypada robić wraz z wiekiem, to może oznaczać, że choć dożyjemy w dobrym zdrowiu późnej starości, to druga połowa życia będzie jednym wielkim ograniczeniem…

Gdzie jest ta „magiczna” granica?

Myślę, że samo zastanawianie się, czy w pewnym wieku wypada nosić konkretną rzecz, niestety wynika ze stereotypowego pojmowania roli kobiety.

Kiedy jesteśmy „niewinnymi i czystymi” dziewczynkami, nosimy zaplecione warkoczyki i różowe sukieneczki z falbankami. Jako nastolatki zazwyczaj pragniemy zrzucić z siebie te wszystkie słodkie ubranka. Poszukiwanie „dorosłego” stylu, odkrywanie kobiecości i próba pozbycia się infantylności sprawiają, że mamy często nadmierną słabość do czerni.

Po tych etapach przychodzi dorosłość, a wraz z nią (u niektórych wcześniej, u innych trochę później) – dojrzałość i świadomość. Wówczas mamy niezliczone możliwości podkreślania swojej kobiecości. Bawimy się modą, stylami, poszukujemy tego, w czym czujemy się piękne i seksowne, co najlepiej uwypukli nasze atuty, w czym jest nam komfortowo.

I co dalej? Nagle zaczynają docierać do nas głosy, że „w tym wieku” nie wypada nosić tak krótkiej spódniczki, że nie przystoi wkładać skórzanych spodni i że czas obciąć włosy, bo przecież „z tyłu liceum, z przodu muzeum”. Eh… To tak naprawdę jest bardzo smutne. Najgorsze, że robimy to sobie same nawzajem. My, kobiety…

Mam wrażenie, że powielanie stereotypów związanych z wiekiem i tym, co „wypada”, a czego „nie wypada”, sprowadza się do ciasnych schematów myślowych: kobieta, która urodziła dzieci i wchodzi w okres menopauzalny, a później jest już po przekwitaniu, nie ma potrzeby bycia seksowną. Priorytetem nie jest, by czuła się piękna i świeża. Musi dbać głównie o zdrowie, a wszystko związane z jej wyglądem powinno być PRAKTYCZNE. Po co ma być atrakcyjna? Jej rola w tej materii już się wypełniła…

Brigitte Macron, żona prezydenta Francji

Wiek nie jest ograniczeniem!

Na blogu Ubieraj się klasycznie, którego jestem fanką od wielu lat, pod wpisem „Ramoneska zimą”, jedna z czytelniczek, Mira zapytała:

„Czy paniom przed 50 pasują ramoneski?”.

Spodobała mi się żartobliwa odpowiedź Aniki:

„Sprawdź na metce – jeśli będzie przekreślony znak 50+ to lepiej nie, a jeśli nic takiego nie znajdziesz to można śmiało nosić”.

Natomiast w odpowiedzi Marii, autorki bloga, w jednym zdaniu zawarty jest sens tego tematu:

„Mira, myślę że warto się zawsze przy wyborze ubrania kierować gustem i nie patrzeć na wiek”.

Wiek kobiety nie powinien być kryterium i ograniczeniem. Dobór stroju i decyzja, w którym kierunku chcemy podążać w kreowaniu naszego wizerunku, powinny zależeć wyłącznie od naszego gustu oraz stylu życia. Oczywiście przy okazji warto mieć na uwadze swoją sylwetkę, bo bardzo łatwo można zaburzyć proporcje i wyeksponować nadmiernie coś, co uznajemy za nasz mankament.

Kobieta z klasą ubiera się zawsze stosownie do okazji. Ma na uwadze umiar w pokazywaniu ciała. To znaczy, że jeśli odsłania ramiona oraz eksponuje biust, nie zakłada do tego kusej spódniczki mini (i odwrotnie), bo w przeciwnym wypadku efekt przeważnie będzie niesmaczny, a nawet wulgarny. Niezależnie od wieku.

Starzejące się ciało

Być może w głowach wielu kobiet pojawia się teraz myśl, że przecież wraz z wiekiem mankamentów naszego ciała przybywa. Zmarszczki, wiotczejąca skóra, żylaki, obwisłe ramiona, opadające pośladki, biust poddający się sile grawitacji, nadmiar tkanki tłuszczowej… To prawda, ciało kobiety się zmienia. Jest to nieunikniony proces, naturalna kolej rzeczy. Niektórym z nas bardzo trudno się z tym pogodzić. Mówi się wówczas o „odmładzaniu na siłę”.

Mam 32 lata. Czuję się świetnie w swoim ciele i w związku z tym łatwo mi teoretyzować. Bardziej doświadczone kobiety powiedzą zapewne: „co ty tam wiesz, zobaczysz, jak będziesz starsza”. No cóż, zobaczę, o ile będzie mi to dane.

Jednak kierunek dojrzałej kobiecości, w którym podążam już teraz i którego zamierzam się trzymać, rysuje się mniej więcej tak:

Nie ma sensu próbować cofnąć czasu, bo efekt może być kuriozalny. Trzeba zaakceptować nieuniknione zmiany. To nie oznacza jednak, żeby się poddawać i przestać o siebie walczyć. Wręcz przeciwnie – warto zawsze dbać o siebie, o swój umysł i rozwój, o swoje ciało, cerę, kondycję, sylwetkę, a także o swój styl i o to, by czuć się atrakcyjną i mieć klasę. Wszystko po to, by było nam dobrze samym ze sobą, niezależnie od wieku.

Tao-Porchon Lynch, nauczycielka jogi. Zdjęcie wykonano, gdy miała 94 lata. Dziś ma 99 lat i nadal ćwiczy.

Ale ta Brigitte…!

Gdy pisałam o tym, że krytykowanie jest wielką sztuką, przytaczałam dość obcesowy komentarz czytelniczki jednego z portali, na którym ukazały się zdjęcia Brigitte Macron. Niestety, nie był odosobniony…

Odnoszę wrażenie, że ta fala krytyki jest tak duża głównie ze względu na różnicę wieku pary prezydenckiej. Emmanuel Macron urodził się w 1977 roku, jego żona Brigitte jest starsza o 24 lata (w tej chwili ma 65 lat). Owszem, biologicznie mogłaby być jego matką. Ale nią NIE JEST. Jest jego żoną, kobietą, którą pokochał i którą w każdym możliwym momencie w sytuacjach publicznych trzyma za rękę.

Czy gdyby prezydent Francji był w tym samym wieku, co jego żona, opinia publiczna dywagowałaby na temat jej „odmładzania się na siłę”? Nie sądzę. Myślę, że raczej większość z podziwem patrzyłaby na tę niezwykle szczupłą, zgrabną, uśmiechniętą i emanującą energią kobietę oraz na jej styl i wyczucie mody.

Dla porównania dodam tylko, że prezydent USA, Donald Trump urodził się w 1946 roku, a jego żona Melania jest dokładnie o 24 lata młodsza. Czy opinia publiczna rozwodzi się nad wyglądem i stylem prezydenta Trumpa przynajmniej w połowie tak, jak nad wyglądem Brigitte Macron…?

Uważam, że atutem Brigitte Macron są jej zgrabne, szczupłe, długie nogi, które zresztą z chęcią eksponuje. Czy momentami łamie protokół? – nie wiem, zresztą to osobny temat, nie mający absolutnie nic wspólnego z wiekiem! Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że świetnie wygląda w dżinsach, zakładanych zarówno do szpilek, jak i do sportowych butów. Bo mając 65 lat, z góry nie jest się skazaną na buty ortopedyczne i ewentualnie – w porywach szaleństwa – na czółenka na trzycentymetrowym, stabilnym słupku. Oraz na bezkształtne garsonki.

Brigitte Macron

Ponadto myślę sobie, że pani prezydentowa w krótkich spódnicach i sukienkach przed kolano wygląda o niebo lepiej od niejednej znacznie młodszej dziewczyny. Na przykład, ode mnie. Przyznam szczerze, że chciałabym mieć takie nogi, jak Brigitte Macron. Nie dopiero będąc w jej wieku, ale już teraz!

Plaża: czy kobiecie w „pewnym wieku” wypada nosić bikini?

W każdym wieku wypada nosić bikini, bo powtórzę raz jeszcze, że to nie metryka jest ograniczeniem. Niejedna pięćdziesięcioletnia kobieta wygląda obłędnie w kusym stroju i może zawstydzić swoją zaniedbaną córkę…

Poza tym plaża jest miejscem publicznym, z którego mogą korzystać wszyscy, bez ograniczeń wiekowych. Czy to oznaczałoby, że starsze kobiety muszą zakrywać się płachtami materiału, podczas gdy młodzi eksponują nagą skórę do słońca? Absurd!

Oczywiście strój kąpielowy strojowi nierówny. Są ładne i brzydkie, zakrywające mniej i więcej ciała, a ich dobór nie zależy od wieku, a od gustu i zmysłu estetyki.

Gdy zobaczyłam zdjęcie amerykańskiej aktorki telewizyjnej, Susan Lucci, która skończyła niedawno 71 lat, utwierdziłam się tylko w przekonaniu, że wiek nie ma ŻADNEGO znaczenia.

Po lewej: Susan Lucci (71 lat), po prawej: Sharon Stone (60 lat). Zdjęcia aktualne, nie z przeszłości 🙂

A co z włosami i jaskrawymi kolorami?

Kolejnym mitem jest to, że starsze kobiety nie powinny nosić długich włosów. Otóż nie! Długich włosów nie powinny nosić kobiety, którym jest w nich nie do twarzy. Dodatkowo nadrzędnym kryterium jest kondycja włosów. Gdy są cienkie, zniszczone, łamliwe i przesuszone, nie będą wyglądały ładnie i atrakcyjnie u nikogo, nawet u nastolatek.

Bywa tak, że włosy z wiekiem osłabiają się i przerzedzają. To normalne zjawisko. Ratowanie ich na siłę poprzez robienie sztucznych doczepek nie doda nam klasy. Wówczas warto rozważyć zmianę fryzury. Jeśli jednak włosy są wciąż lśniące i gęste, nie ma powodu ich obcinać, bo akurat przekroczyłyśmy sześćdziesiątkę.

Uwielbiam patrzeć na panią Helenę Norowicz, 84-letnią aktorkę i modelkę, która została zaangażowana w kampanię promocyjną marki Bohoboco. Nie wyobrażam jej sobie w krótkich włosach 🙂

Natomiast mistrzynią kolorów w swoim wyjątkowo oryginalnym stylu jest Iris Apfel, amerykańska historyk sztuki, ikona mody, projektantka wnętrz Białego Domu za rządów dziewięciu prezydentów. Urodziła się w 1921 roku…

Iris Apfel

***

Żadna z nas nie będzie młodsza. Roku urodzenia nie skorygują operacje plastyczne i wypełniacze zmarszczek. Akceptacja upływającego czasu to umożliwienie sobie cieszenia się życiem, bez tęsknego spoglądania wstecz.

Kobieta z klasą, czyli kobieta kierująca się zasadami klasycznej elegancji i dbająca o estetykę, nie włoży na siebie wszystkiego, co akurat modne. Ubierze się zgodnie ze swoim gustem, stosownie do okazji oraz do swojej figury i urody, nie zaś do wieku. Jeśli zmiany w jej ciele wynikające z upływającego czasu sprawią, że eksponowanie ich stanie się dla niej mało komfortowe, uwzględni to po prostu w doborze swoich strojów.

Wydaje mi się również, że powielanie stereotypów o tym, czego „nie wypada w pewnym wieku” nie jest zajęciem godnym kobiety z klasą. Mniej oceniajmy, a więcej starajmy się rozumieć. A jeśli już tak bardzo nie możemy powstrzymać się z oceną, zacznijmy najpierw od krytycznego i rzetelnego przyjrzenia się sobie samym. Może dzięki temu przejdzie nam ochota na ocenianie innych… 😉

Tagged , , , , , , , , ,