Umysł

Magia czytania: jak czytać więcej książek?

Co do tego, że nie tylko warto, ale też trzeba czytać książki, raczej nie ma wątpliwości. Wspominałam, że to moja ulubiona rozrywka (choć może na tle pasji znajomych wypada dość blado i nudno, ale cóż, nie dbam o to). Najpiękniejsze jest w niej to, że właściwie w dowolnym momencie możemy się przenieść w zupełnie inny świat bez specjalistycznych sprzętów, wniosków urlopowych, pokonywania dużych odległości czy zaliczania drogich kursów. Tylko jak w życiu pełnym obowiązków, gdy dotkliwie uświadamiamy sobie, że jednak doba nie jest z gumy, czytać więcej książek i czerpać z magii czytania?

Tempo czytania

Zawsze czytałam wolno. Ważyłam każde słowo i trawiłam każde zdanie. To sprawiało, że choć poświęcałam na lekturę mnóstwo czasu, lista przeczytanych pozycji nie wzrastała w imponującym tempie.

Gdy byłam w liceum, tata kupił mi podręcznik do samodzielnej nauki szybkiego czytania Iwony Krop „1000 słów na minutę”. Poza teorią na początku, są tam ćwiczenia rozpisane na 21 dni, a do tego testy sprawdzające postępy. Wstyd się przyznać, ale dotychczas nie przerobiłam całego materiału… Zatrzymałam się mniej więcej w połowie, z dwóch powodów: zauważyłam poprawę, faktycznie zaczęłam szybciej czytać i trochę się tym zachłysnęłam oraz  miałam obawy, że jeśli wyrobię sobie nawyk naprawdę szybkiego czytania, będę robiła to mniej uważnie…

Okazało się, że między innymi miałam za wąskie pole widzenia, a to oznacza, że moje oczy wykonywały zbyt wiele ruchów i na tę „drogę” traciły sporo czasu. Gdy poćwiczyłam poszerzenie pola widzenia (nieznacznie, ale jednak), faktycznie zaczęłam obejmować wzrokiem więcej tekstu i szybciej go przyswajać. Żałuję, że na tym poprzestałam i zamierzam zrobić ten kurs jeszcze raz, sumiennie od początku do końca (podzielę się tutaj swoimi wrażeniami i efektami).

Szybkie tempo ma olbrzymi wpływ na to, by czytać więcej książek. Według autorki podręcznika powolność wynika między innymi z czytania słowa po słowie, a nie całych zdań (to odnosi się właśnie do wąskiego pola widzenia). Oczy dodatkowo wykonują ruchy regresywne, czyli patrzą wstecz na przeczytany wcześniej tekst. Przeszkadza nam również zbyt słaba koncentracja, ale nad tym można popracować bez specjalistycznego kursu. Kolejnym powodem jest powtarzanie w myślach tekstu, na który patrzymy. To oczywiste, że czytanie na głos zajmuje więcej czasu niż czytanie po cichu. Okazuje się jednak, że w większości przypadków, nawet gdy nie wydobywamy z siebie dźwięków, mózg pracuje tak, jakby fonetyzował to, co widzimy. Podobno da się to wyeliminować i jeśli mi się uda, na pewno o tym doniosę.

Cel konkretnej lektury

Jeśli książka, po którą sięgnęłyśmy, nic nie wnosi do naszego życia, jaki jest cel, by ją czytać? Przecież nie bierzemy się za instrukcję obsługi robota kuchennego, którego nie mamy, prawda? Ale gdy już kupimy jakiś sprzęt AGD czy RTV, w czytaniu instrukcji jest jasny cel: rozpracowanie działania urządzenia.

Podobnie jest z książkami. Oczywiście cele nie muszą być od razu wzniosłe, edukacyjne i rozwijające. Książka może nas po prostu śmieszyć lub oderwać od szarej, burej, zimowej rzeczywistości i przenieść na tropikalną wyspę.

Chodzi o to, by wybierać lektury świadomie. Gdy sięgam po historię miłosną, chcę się rozerwać i wzruszyć, gdy wybieram kryminał, chcę być wodzona za nos i próbować rozwikłać zagadkę, a przy tym czuć dreszczyk emocji. Biografie mają mnie inspirować i uzupełniać wiedzę o czasach, w jakich żył bohater (w ten sposób najlepiej się zapamiętuje ważne wydarzenia – przez pryzmat życia innych).

Zmiana repertuaru

Wspominałam już kiedyś, że mój repertuar książkowy jest dość szeroki. Lubię ten płodozmian ze względu na dostarczanie sobie różnorodnych doznań.

Dawniej mogłam wykluczyć jedynie książki fantasy, ale później znalazłam na półce jednej z moich babć (pasjonatki czytania) kilka tomów kieszonkowego wydania „Sagi o Ludziach Lodu” skandynawskiej autorki, Margit Sandemo. Pochłonęłam je momentalnie, choć przecież były tam elementy, za którymi nie przepadam – jakieś nadprzyrodzone zjawiska i dziwne zdolności bohaterów. Kilka lat później, podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem zobaczyłam u pana sprzedającego stare książki znajomo wyglądające okładki: uzupełniłam tym samym „Sagę” o brakujące egzemplarze, po złotówce każdy!

Przeplatanie różnych gatunków i autorów pozwala wciąż mieć poczucie pewnej świeżości i nowości. Gdy kończę czytać lekką książkę np. o historii mody, ciągnie mnie do czegoś bardziej „intelektualnego”, by po tym odetchnąć przy powieści obyczajowej. Machina sama się kręci.

Kilka książek jednocześnie

Niektóre książki są bardziej wymagające od innych. Biblię czy Koran nie sposób przeczytać jednym tchem od deski do deski… To celowo przejaskrawione przykłady, ale przecież książek, którym trzeba poświęcić mnóstwo czasu, jest wiele. Warto mieć zatem rozpoczętych ich kilka na raz.

Kiedyś strasznie mnie to denerwowało, bo przecież dlaczego nie mogę zrobić czegoś od początku do końca i potem wziąć się za następną pozycję? Z czasem jednak zrozumiałam, że w tym pozornym chaosie i – jak mi się wydawało – nieumiejętności skupienia się dłużej na jednej treści, jest skuteczna metoda, by czytać więcej książek.

Nawet jeśli coś nas zmęczy czy musimy mieć czas, żeby to przetrawić, nie przestajemy czytać, bo gdy nadarza się kolejna okazja do poświęcenia czasu na lekturę, nie unikamy jej ze względu na chwilową niechęć do konkretnej książki.

Zazwyczaj jestem w trakcie czytania trzech różnych pozycji. Do snu wybieram coś lżejszego i nie wyzwalającego zbyt silnych emocji (gdy uczyłam się do matury, miałam powtarzający się sen, że Hitler gania mnie z karabinem i żąda przejścia na niemiecką stronę – od tamtej pory staram się unikać czynników wyzwalających takie męczące i absurdalne koszmary). Z kolei z samego rana sięgam po trudniejsze tematy. Mózg jest wtedy wypoczęty i bardziej chłonny. Natomiast w ciągu dnia wszystko zależy od sytuacji.

Pozornie wydaje się, że w każdej z czytanych książek posuwam się naprzód mozolnie, ale nagle okazuje się, że kończę kilka w jednym czasie.

Biblioteka w Dublinie

Magia bibliotek

Niedawno odkryłam na nowo magię bibliotek. Kiedyś korzystałam z nich regularnie, pomimo że nasza domowa biblioteczka była bardzo dobrze zaopatrzona i regularnie uzupełniana.

Po zakończeniu edukacji na wiele lat porzuciłam wizyty bibliotekach. Zaczęło być mnie stać na książki, więc po prostu co miesiąc kupowałam nowe pozycje. Regał w moim mieszkaniu niebezpiecznie się rozrastał i gdy zbiór wykraczał poza wyznaczony teren, oddawałam i sprzedawałam, ale za to przynosiłam kolejne nowe książki…

W zeszłym roku zatęskniłam za „intelektualnym” i niekomercyjnym klimatem bibliotek, czując już przesyt sieciowymi księgarniami, gdzie wyeksponowane są przede wszystkim pozycje, które po prostu MAJĄ SIĘ SPRZEDAĆ, bo ktoś za to słono zapłacił. Nie twierdzę, że nie ma wśród nich wartościowych książek, ale zapragnęłam poczuć staromodnego ducha literatury.

Teraz już wiem, że dzięki temu można czytać więcej książek! Regularne wizyty w bibliotekach, które czasami wyglądają jak z innej epoki, dodają mi czytelniczych skrzydeł. Przesiąkam klimatem, wdycham ten specyficzny zapach i od razu mam ochotę pogrążyć się w lekturze. A jeśli jeszcze pani bibliotekarka jest bardzo otwarta na rozmowę…

Przeglądając kolejne regały zawsze wypożyczam więcej, niż sobie założyłam. To taka zachłanność, nad którą trudno mi zapanować. Dodatkowo ogranicza mnie limit czasu – trzeba więc się zmobilizować, żeby nie przetrzymać wypożyczonych pozycji. I faktycznie, z moich statystyk wnika, że czytam więcej!

Biblioteka w Sztokholmie

Pisanie recenzji

Problemy z zapamiętywaniem przeczytanych książek mogą być demobilizujące. Myślałam, że skoro nie potrafię powtórzyć fabuły czy tego, jak się nazywał główny bohater, to coś ze mną nie tak. Z błędu wyprowadził mnie mój ulubiony nauczyciel języka polskiego z liceum (wiecie, taki najprawdziwszy z powołaniem, jak w „Stowarzyszeniu umarłych poetów”). Powiedział mi, że najważniejsze jest moje wrażenie po przeczytanej książce. Emocje, które wzbudziła, zapamiętam na pewno, a reszta to coś, co szybko w razie potrzeby można sobie przypomnieć za pomocą suchych streszczeń i opisów.

Postanowiłam wtedy, że sama po każdej przeczytanej książce będę pisała krótką recenzję na swój własny użytek. Jak na recenzję (a nie suchy opis) przystało, zawieram tam swoje wrażenia. Tak na wszelki wypadek, gdyby jednak Profesor się mylił i gdybym kiedyś miała zapomnieć 🙂

Czasami wracam do tych recenzji, na przykład sprzed dziesięciu lat i na ich podstawie widzę, jak bardzo sama się zmieniłam. Zdarza mi się też ponownie przeczytać jakąś książkę i mogę porównać zmianę w jej odbiorze.

Poza tym każdy plik z recenzjami to oddzielny rok. Można prześledzić na ich podstawie statystyki. Wiecie już pewnie, że lubię podsumowania liczbowe (w końcu mam policzone ubrania w szafie i częstotliwość ich noszenia). Gdy więc widzę, że w danym roku wygląda to gorzej niż w poprzednim, lustruję swoje nawyki i analizuję, czy aby na pewno poświęcam czytaniu tyle czasu, ile bym sobie życzyła.

Rzucaj sobie wyzwania, by czytać więcej książek

Popularnym wyzwaniem jest przeczytanie 52 książek w ciągu roku. To dość wymagająca liczba, ale wyzwanie należy dostosować do siebie, swoich potrzeb, trybu życia i predyspozycji. Nigdy nie ścigam się z innymi – najbardziej lubię sprawdzać samą siebie bez porównań z innymi. Dlatego gdy w grudniu podsumowuję sobie miniony czytelniczy rok, zwiększam limit minimum w następnym o jedną, dwie czy kilka pozycji, ale nie więcej. To ma być przyjemny rozwój, a nie bieg ponad siły z językiem na wierzchu… Dokładnie taki sam pogląd wyznaję, jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne.

Choć normalnie nie stosuję „habit trackerów”, to mój sposób planowania dziennych limitów czytania niejako wiąże się z tą popularną metodą. Zaczęłam tak robić na studiach, gdy materiału do przerobienia było bardzo dużo, a skłonność do pozostawiania tego na ostatnią chwilę mogła skończyć się bardzo źle.

Otóż liczyłam, ile dni mam na przerobienie każdej lektury. Liczbę stron dzieliłam przez liczbę dni (po odjęciu kilku na nieprzewidziane sytuacje – zapas zapewnia minimalny komfort psychiczny) i wychodziła mi dzienna porcja stron. Zaznaczałam sobie te przedziały karteczkami samoprzylepnymi z opisanymi datami.

Jeśli danego dnia szło mi nadzwyczaj dobrze, zabierałam się za porcję z kolejnego. Jeśli zaś się nie wyrobiłam, miałam świadomość, że jutro muszę nadrobić zaległości, by się nie spiętrzyły na koniec semestru, miesiąca itp. Jeśli aktualnie czytałam trzy książki, okazywało się, że dziennie w jednej muszę przebrnąć przez 20 stron, w innej – 10, a w ostatniej na przykład 46. Wówczas łatwo przewidzieć, ile czasu trzeba na to poświęcić w ciągu dnia.

Teraz, choć nie mam przymusu w postaci egzaminów, wyznaczam sobie podobne limity. Nie idę po rekord, takie skonkretyzowanie zadania po prostu mnie mobilizuje i pozwala przywrócić czytaniu wysoką pozycję na liście dziennych priorytetów. Jeśli mi się nie uda go wykonać, trudno. Nic na siłę, najważniejsze żeby nie zatracić sensu czytania na rzecz bezrefleksyjnego zaliczania zadań.

Zaznaczam więc przedziały kolorowymi karteczkami, a dodatkowo czasami w planie tygodnia zapisuję, ile stron danej książki chcę przeczytać konkretnego dnia i po wykonaniu zadania – wykreślam.

Lubię zarwać cały dzień i po prostu czytać, jednak przy moim trybie życia taka okazja zdarza się to rzadko. Dlatego by czytać więcej książek, muszę skupić się na regularności. Rachunek jest prosty: jeśli przed snem przeczytacie tylko 5 stron, to po miesiącu będziecie w połowie trzystustronicowej książki praktycznie bez żadnego wysiłku…

Sytuacje wprost stworzone do czytania

Nie potrzebuję specjalnego miejsca, okoliczności i czasu do lektury. By czytać więcej książek, staram się wykorzystywać każdą możliwą okazję. Oto, gdzie czytam, jeśli nie mogę usiąść w swoim ulubionym fotelu:

w wannie – to mój rytuał. Gdy czas nie ogranicza mnie do szybkiego prysznica, lubię napuścić dużo wody z pianą, zapalić świeczki, podłożyć pod głowę miękki ręcznik, przygotować coś smacznego do picia i zanurzyć się w lekturze, którą przerywa dopiero ostygnięta woda.

podczas jedzenia – może to niezdrowe, ale gdy przychodzi mi jeść samej, umilam sobie posiłek czytaniem.

podczas smażenia naleśników 🙂 – to dość mechaniczna i powtarzalna czynność, która zajmuje sporo czasu, bo za jednym razem smażę dużo naleśników! Jedną ręką przekładam placek, a w drugiej trzymam książkę. Sprawdza się to również podczas gotowania, które np. wymaga regularnego mieszania. Mam wówczas poczucie straty czasu i dlatego niweluję je lekturą.

w podróży – nie wyobrażam sobie wsiąść do samolotu czy pociągu bez książki!

w komunikacji miejskiej – podobnie jak w dalszej podróży, czytanie umila czas. Dawniej gdy pracowałam w centrum i dojazdy samochodem były nieopłacalne przez drogą strefę parkowania, 20 minut w autobusie w każdą stronę były czasem na czytanie. Niby niewiele, niby dużo rozpraszaczy, ale i tak dzięki temu udawało mi się pochłonąć dodatkową książkę w miesiącu.

podczas czekania – nie lubię się spóźniać, przez co ZAWSZE przychodzę przed czasem. Ostatnio w poczekalni u lekarza zdążyłam przeczytać 20 stron, a w oczekiwaniu na spóźnionego notariusza, czekając w jego kancelarii – kolejnych 10. Do tego kolejka na poczcie, w której przede mną jest 15 osób, a tylko dwa okienka czynne… – ziarnko do ziarnka i zbiera się miarka (a to przykłady tylko z ostatniego tygodnia).

Moja ulubiona rozrywka, także podczas wakacji (tu akurat na balkonie w Portugalii).

***

By czytać więcej książek, oczywiście warto zawsze mieć jakąś przy sobie. Wiadomo, że noszenie w torebce olbrzymiego tomiszcza może być uciążliwe. Dlatego noszę ze sobą lekkie, małe wydania lub po prostu korzystam z czytnika. To kolejny argument za tym, że dobrze być w trakcie czytania kilku książek jednocześnie.

Na koniec zostawiłam jeszcze jedną kwestię: czytać zawsze do końca, czy porzucać, jeśli nie idzie? Należę do tych osób, które NIGDY nie przerywają rozpoczętej lektury. Zawsze daję autorowi szansę, nawet jeśli początkowo mnie nie porywa. Po prostu na etapie doboru książek jestem bardziej uważna i wybredna, ale gdy już się na coś zdecyduję, czytam do końca. Nie twierdzę jednak, że to jedyna słuszna metoda… 😉

Tagged , , , ,