Inspiracje

Polecam, bo warto… #3

Znajdziecie tu tym razem dość wyraźny pierwiastek kobiecy. Bardzo inspirują mnie książki czy filmy opowiadające historie o silnych, mądrych i wpływowych kobietach, oparte na faktach. Gdy trafiłam na ekranizację o trzech czarnoskórych kobietach, które w czasach bardzo niesprzyjających społecznie zarówno czarnym, jak i kobietom, zaczynają pracę w NASA, natychmiast trafiła ona na listę moich ulubionych.

Zatem polecam, bo warto…

…OBEJRZEĆ

FILM „Ukryte działania”

(ang. „Hidden Figures”), reż. Theodore Melfi, 20th Century Fox Film Corporation, 2016 r.

„Geniusz nie zna rasy. Siła nie zna płci. Odwaga nie zna granic” – hasło z polskiej wersji plakatu do filmu w punkt charakteryzuje tę historię. Powstała na podstawie książki Margot Lee Shetterly i opowiada o trzech czarnoskórych kobietach, które pracują dla NASA i które wyróżniają się niezwykłymi umysłami oraz umiejętnościami. Jednak segregacja rasowa nawet w takiej instytucji, która przekracza ludzkie granice i próbuje wysłać człowieka w kosmos, daje się ostro we znaki.

Można się w tym filmie napawać nie tylko inspirującym scenariuszem, ale też świetną grą aktorską (między innymi Octavia Spencer, wspominana już przeze mnie przy okazji filmu „Służące” czy Kevin Costner, który gra postać przywracającą wiarę w ludzi). Oko cieszy genialna scenografia oraz kostiumy. Oczywiście wprawni poszukiwacze wpadek wyłapali, że pracownicy NASA piszą na maszynach IBM, których modele pojawiły się w sprzedaży dopiero kilka miesięcy po locie pierwszego Amerykanina w kosmos, ale dla mnie to jest nieważne. Najistotniejsze, że twórcom udało się cudownie oddać klimat tamtych lat i tamtego miejsca.

Ten film udowadnia, że jeśli się bardzo chce coś osiągnąć, to z pozoru niepokonane bariery tak naprawdę nie są żadnymi przeszkodami. Oto fragment dialogu pomiędzy Mary Jackson, która ma predyspozycje do tego, by zostać świetnym inżynierem, a Karlem Zielińskim (gra go Aleksander Krupa, aktor urodzony w Rybniku!):

Zieliński: Mary! Człowiek z umysłem inżyniera powinien być inżynierem! Nie możesz być obliczeniowcem do końca życia.

Mary: Panie Zieliński. Jestem czarną kobietą. Nie podejmę się niemożliwego.

Zieliński: A ja jestem polskim żydem, którego rodzice zginęli w obozie koncentracyjnym. A teraz stoję przed statkiem kosmicznym, który wyniesie astronautę do gwiazd. Myślę, że można powiedzieć, że żyjemy niemożliwym. Pozwól, że spytam. Gdybyś była białym mężczyzną, czy chciałabyś być inżynierem?

Mary: Nie musiałabym. Już bym nim była.

Jak ja uwielbiam takie filmy!

SERIAL „The Affair”

Wyprodukowany przez Showtime, twórcy: Sarah Treem oraz Chagaj Lewi.

Po tym, jak polecałam Wam „Wielkie Kłamstewka”, nie mogło w mojej puli seriali wartych obejrzenia zabraknąć „The Affair”. Zupełnie zasłużenie otrzymał w 2015 roku Złotego Globa w kategorii „najlepszy serial dramatyczny”.

Szczerze powiedziawszy, na początku nie byłam do niego przekonana. Wyszperał go na Showmax mój mąż i trochę mnie namawiał do oglądania. Początek pierwszego sezonu wydał mi się dość miałki. Ot, znów fajna rodzina, sympatyczne małżeństwo, dzieciaki, wakacje nad oceanem. Jest miłość i romans, bo stłamszony przez bogatą żonę i własne pisarskie ambicje Noah, nie może oprzeć się namiętności i nawiązuje relację z kelnerką Alison.

Z czasem okazuje się, że dziewczyna ma dość pogmatwane życie i próbuje uporać się z tragicznym wydarzeniem z własnej przeszłości. Poniekąd to popycha ją w ramiona niespełnionego pisarza. Zaczyna się robić intrygująco… Do tego dochodzi wątek śmierci – oczywiście na początku nie wiadomo, kto zginął i dlaczego, ale oś całej opowieści zbudowana jest na przesłuchaniach, które przeplatane są retrospekcjami wydarzeń.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden element opowiadania tej historii, w sumie chyba najistotniejszy: te same wydarzenia pokazywane są z różnych perspektyw. Na przykład przez pół odcinka widzimy historię oczami Noah, by później móc zweryfikować ją z tym, jak postrzegała ją Alison. O ile początkowo różnice są drobne: kolor sukienki, kwestie doboru innego słownictwa, o tyle z biegiem czasu wersje zaczynają się dość znacząco różnić…

To tylko pokazuje, jak bardzo mało obiektywne jest postrzeganie przez nas rzeczywistości. Po obejrzeniu trzech sezonów łapałam się na tym, że w opowiadanej mi przez kogoś wersji wydarzeń doszukiwałam się nieścisłości i zastanawiałam się, jak bardzo różniłaby się od wersji innego uczestnika tej sytuacji.

Najlepszą rekomendacją serialu jest chyba to, że poświeciliśmy na oglądanie kolejnych odcinków całą sobotę (z małą przerwą na przewietrzenie się i kupienie pudełka lodów). A czwarty sezon podobno niebawem!

…PRZECZYTAĆ

„Dobre maniery dla miłych ludzi, którzy czasem mówią k***a” Amy Alkon

Przeczytałam już wiele poradników dotyczących życia w zgodzie z savoir-vivre’m, które zazwyczaj są powieleniem tych samych zasad, podanych w bardzo podobny sposób. Amy proponuje zupełnie inne podejście. Jeśli więc ktoś oczekuje porad, w jakim kieliszku podawać konkretny alkohol albo jak jeść elegancko rybę, to trochę się rozczaruje. Autorka z właściwą sobie ironią pisze:

„Na wypadek, gdybyście wychowali się w dziczy z rodziną wilków, najpierw skrótowo omówię postawy etykiety obowiązującej przy stole”.

I robi to faktycznie skrótowo, bo nie jest to istotą tej książki.

Jak na Amerykankę przystało, Amy podchodzi do dobrych manier z luzem, bez zadęcia i sztywniactwa. Skupia się przede wszystkim na naszych relacjach z ludźmi: z sąsiadami, z kelnerami, ze współpracownikami i porusza problemy, które mogą zdarzyć się w poszczególnych sytuacjach. Uwzględnia przy tym zmieniający się świat i nowe technologie, a tym samym nowe wyzwania dla naszego zachowania.

Autorka sama podkreśla, że ma jeszcze nad czym pracować w kwestii swoich manier, nie uważa się za wyrocznię. Pisze za to z wielkim poczuciem humoru (w niektórych miejscach naprawdę się uśmiałam, a niektóre fragmenty czytałam mojemu mężowi na głos).

Na gorąco zastosowałam jedną z jej porad dotyczących zwrócenia uwagi sąsiadom (nowi lokatorzy upodobali sobie głośne słuchanie czegoś, co w ich mniemaniu jest muzyką, zawsze późnym wieczorem, w okolicach 23:00, co czasami przeciągało się do 1:00 w nocy). Długo zastanawialiśmy się, jak rozwiązać tę kwestię, by nie spowodować konfliktu oraz nie wyjść na stetryczałe zrzędy, którym wszystko przeszkadza. Podziałało! Głośne imprezy się skończyły, a my nadal uprzejmie i z uśmiechem mówimy sobie na klatce schodowej „dzień dobry”.

„Dziewczyny atomowe” Denise Kiernan

Po niezwykłych kobietach pracujących dla NASA nad wysłaniem człowieka w kosmos, pora na nieznaną historię kobiet, które pomogły wygrać II wojnę światową 🙂

Denise Kieranan nad „Dziewczynami atomowymi” pracowała 7 lat, odwiedzając wiele muzeów i instytucji. Przestudiowała mnóstwo oryginalnych dokumentów, ale przede wszystkim rozmawiała z bohaterkami tej historii.

Miejscem akcji jest Oak Ridge, miasto w stanie Tennessee, wybudowane w 1942 roku w jednym celu: właśnie tu miał powstać największy tajny ośrodek badawczy, pracujący nad produkcją broni jądrowej. To część wielkiego Projektu Manhattan. Przez długi czas nie istniał na mapie, a pracownicy i mieszkańcy mieli absolutny zakaz, by opowiadać o swojej pracy komukolwiek, nawet swoim bliskim, pozostałym w rodzinnych domach.

O tej wyjątkowej w dziejach ludzkości (i przy okazji bardzo kontrowersyjnej) działalności, dowiadujemy się przez pryzmat wielu kobiet: sekretarek, chemiczek, matematyczek, sprzątaczek, inspektorek szczelności instalacji… Oprócz ciekawych informacji na temat samej broni atomowej, podanych w wyjątkowo przystępny (i nieodstraszający jak na fizykę jądrową) sposób, mamy tu cały przegląd ludzkich relacji. Nawiązują się przyjaźnie, jest miłość, są zwykłe problemy w pracy, rywalizacja. Do tego dochodzi strach przed szpiegami i pełne napięcia oczekiwanie na wynik, obarczone presją – w końcu trzeba ścigać się z czasem, by uchronić swój kraj. Te 400 stron czyta się jednym tchem.

Tagged , , , , ,