Savoir-vivre

Idziemy w gości! – kilka zasad, których przestrzega kobieta z klasą

Bardzo lubię przyjmować gości i lubię też odwiedzać innych. Cudownie jest móc spędzać czas z bliskimi czy znajomymi, zwłaszcza w epoce lawinowego spłycania relacji do komunikacji elektronicznej.

Im bardziej zażyła jest nasza znajomość, tym spotkania bywają swobodniejsze. Wtedy też jakoś śmielej możemy wyjaśnić ewentualne wątpliwości. Jeśli jednak znajomość jest dość oficjalna, gdy idziemy w gości, warto przestrzegać kilku zasad.

Wyczucie

Kiedy zaczęłam dokładniej przyglądać się savoir-vivre’owi, zwróciłam uwagę na to, że poza konkretnymi (i czasami może się wydawać, że nazbyt sztywnymi) zasadami etykiety, w wielu przypadkach pojawia się uzupełnienie, że coś „zależy od sytuacji”. Na pytanie, czy zdejmować buty po wejściu do cudzego mieszkania albo kiedy opuścić przyjęcie, rzadko pada jednoznaczna odpowiedź. Choć są pewne reguły, mówiące jak się zachować, autorzy podręczników o dobrych manierach pozostawiają pewien wytrych w postaci „dostosowania zachowania do sytuacji”.

Spotkania różnią się charakterem i stopniem formalności. O wiele więcej wypada, gdy idziemy na poobiednią kawę i pogaduchy do najlepszej przyjaciółki, z którą znamy się jak łyse konie. Na trochę mniej możemy sobie pozwolić, gdy zostaliśmy zaproszeni na urodziny szefa. Cóż, wyczucie to podstawa…

Idziemy w gości, gdy jesteśmy zaproszone

Czasami niezapowiedziana wizyta dawno niewidzianej koleżanki może być miła, ale w większości przypadków jednak bywa tak, że pokrzyżuje nam plany, prawda? No bo która z nas czeka ze świeżo upieczonym ciastem, w posprzątanym domu i w odświętnej sukience na niespodziewanych gości? Rzeczywistość bywa trochę mniej kolorowa: w kuchni wykipiało mleko, w salonie schnie rozwieszona na stojaku nasza bielizna, akurat jemy obiad i nie został żaden nadprogramowy kotlet, a w dodatku spieszymy się do dentysty. Dlatego nawet jeśli nie zostałyśmy zaproszone, absolutną koniecznością jest wykonanie telefonu z pytaniem, czy możemy wpaść na kawę. Dzwonimy nie spod drzwi, ale minimum z godzinnym wyprzedzeniem.

Lepiej jednak, gdy idziemy w gości otrzymawszy wcześniej zaproszenie. Dziś na mniej oficjalne spotkania rzadko wysyła się zaproszenia w formie papierowej. Zazwyczaj gospodarz dzwoni do nas lub rozsyła do zainteresowanej grupy wiadomość elektroniczną. Zawsze wypada ustosunkować się do każdego zaproszenia, nawet jeśli nie ma na nim skrótu R.S.V.P. (francuskie répondez s’il vous plaît, tłumaczone dosłownie jako „proszę odpowiedzieć”). Postawmy się bowiem w roli gospodarzy: trudzimy się w przygotowaniu przyjęcia, kupujemy jedzenie, szykujemy nakrycia. Dobrze jest wtedy wiedzieć, ile osób zamierza skorzystać z naszego zaproszenia. Dzięki temu unikniemy choćby marnowania żywności.

Jeśli potwierdzimy przybycie, a z jakiegoś powodu nie możemy jednak przyjść, koniecznie należy poinformować o tym gospodarza. Z kolei gdy powiedzieliśmy, że z różnych przyczyn ten termin nam nie pasuje, a w międzyczasie zmieniły się nam plany, nie wpadamy niezapowiedziani. Można spróbować zadzwonić do gospodarza (jeśli jest jeszcze wystarczająco wcześnie, np. dzień przed) i zapytać, czy istnieje możliwość wzięcia udziału w przyjęciu. Zazwyczaj gospodarz nie będzie miał nic przeciwko, jeśli jednak spotkamy się z odmową, nie ma sensu się obrażać. To przecież my mieszamy szyki.

D.U.P.A.

Gdybyście miały okazję być na jakimś oficjalnym przyjęciu wyższej rangi, na zaproszeniu możecie znaleźć przekreślone R.S.V.P. i ręcznie napisany skrót P.M. (pour mémoire – dla pamięci). Oznacza to zazwyczaj, że wcześniej zostałyśmy zaproszone telefonicznie i potwierdziłyśmy obecność, a zaproszenie w formie papierowej zostało wysłane na wszelki wypadek, by gość pamiętał o dacie i miejscu. Czasami także stanowi przepustkę przy wejściu.

Słyszałam taką anegdotę, że na R.S.V.P. odpowiada się: D.U.P.A. Dziękuję Uprzejmie, Przyjdę Akuratnie. Mniemam jednak, że lepiej tego nie stosować 🙂 Hrabia Badeni obraził się za to na hrabiego Dzieduszyckiego…

Trzeba wiedzieć, kiedy przyjść i kiedy wyjść

Niestosowne jest przychodzenie przed czasem. Nasza przedwczesna obecność stanie się dla gospodarzy po prostu krępująca. Przyjmuje się, że dopuszczalne spóźnienie nie powinno przekroczyć kwadransa. Cóż, czasami trzeba pokrążyć po okolicy, jeśli przyjechałyśmy za szybko.

Na oficjalnych zaproszeniach ułatwieniem mogą być informacje uzupełniające godzinę rozpoczęcia przyjęcia. S.t. – sine temporem – oznacza „punktualnie”. Wtedy spóźnienie jest niedopuszczalne. Ale jeśli już znajdziemy skrót c.t. – cum temporem, śmiało możemy przybyć z niewielkim poślizgiem.

Oficjalne przyjęcia są określone ramami czasowymi, ale kiedy wyjść z imprezy u znajomych? Najlepiej nie jako ostatni. No tak, ale ktoś musi być ostatni, prawda? Pilnujmy więc, byśmy nie były to my. Jeśli wychodzimy zdecydowanie szybciej, ogólnie mówimy „do widzenia” lub „dobranoc”, a tylko z gospodarzami żegnamy się indywidualnie. Nie tłumaczymy się wszystkim z powodu wcześniejszego opuszczenia imprezy – wprowadza to niepotrzebne zamieszanie, przerywa dyskusje oraz może być dla innych bodźcem do wyjścia. Gospodarze zrobią to za nas.

Udręką gospodarzy mogą być goście, którzy się ewidentnie zasiedzą. Która z nas nie zna nierównej walki z ziewaniem? Jeśli więc widzimy, że większość gości zbiera się do wyjścia, róbmy to samo, nawet jeśli mamy jeszcze ochotę posiedzieć. A gdy jesteśmy jedynymi gośćmi na kameralnym potkaniu, stawiajmy na wyczucie. Jeśli gospodarze uznają, że szykujemy się do wyjścia za szybko, będą nas zatrzymywać. Należy jedynie rozpoznać kurtuazyjne „Zostańcie jeszcze trochę”, które w domyśle oznacza „Och, nareszcie!” i odróżnić je od szczerego pragnienia, byśmy jeszcze chwilę posiedziały, bo faktycznie świetnie się rozmawia.

Zdejmować buty, czy nie? – odwieczny dylemat!

Mam w salonie biały dywan. Sama nie chodzę po nim w butach, które służą normalnie do chodzenia po dworze. Jeśli jednak zapraszam gości, nie wymagam na nich ściągania butów. Liczę się z tym, że dywan trzeba będzie oddać do pralni. Z kolei drewniana dębowa deska na podłodze może po przyjęciu nosić ślady szpilek. Tego, niestety, nie da się naprawić tak łatwo. Liczę więc, że moi goście – sami dbający o swoje mieszkania – podejdą do sprawy rozsądnie.

Gospodarz nie powinien nigdy prosić o zdjęcie butów, za to mając na uwadze polską mentalność, wypadałoby, żeby wręcz zachęcił gości do pozostania w butach. Buty to przecież integralna część stroju.

Jak zatem powinien zachować się kulturalny gość? Dostosować się do zasad panujących w domu gospodarza. Gdy na wejściu widzimy, że gospodyni nie biega w kapciach, ale w eleganckich czółenkach, to znak, że możemy również pozostać w swoich. Z kolei gdy doskonale wiemy, że jak oka w głowie pilnuje czystości swojej podłogi, należy zdjąć buty, w których przyszłyśmy. Ale jeśli w rajstopach czy skarpetach czujemy się gołe, po prostu weźmy ze sobą drugie na zmianę. Przychodzimy w szpilkach, a w zanadrzu mamy np. klasyczne balerinki z czystą podeszwą (wypróbowany patent, który zawsze się sprawdza). Wilk syty i owca cała, bez brudzenia białego dywanu i wgniotów w podłodze.

Z pewnością weźmy buty na zmianę w przypadku złej pogody: ulewy czy zimowej pluchy. Wtedy obowiązkowo powinnyśmy zdjąć ubłocone buty. A nawet jeśli nie są ubłocone, to czyż nie jest przyjemniej siedzieć w ciepłym pomieszczeniu bez ocieplanych kozaków na stopach?

Respektowanie zwyczajów gospodarzy

Gospodarze powinni być otwarci, ale to my, gdy idziemy w gości do ich domu, musimy respektować zwyczaje tam panujące. Dotyczy to na przykład palenia papierosów. Jeśli gospodarze sami nie palą, my również musimy się powstrzymać. Ewentualnie możemy zapytać, gdzie wolno wyjść na papierosa. Być może wskażą nam balkon, ale jeśli regulamin wspólnoty mieszkaniowej tego zabrania, być może pozostanie nam palenie przed budynkiem. Nie ma się co obruszać. Dym papierosowy dla osób niepalących jest szczególnie uciążliwy, a gdy przejdzie nim pomieszczenie: zasłony, poduszki, fotele – strasznie trudno się go pozbyć.

Ja mam taką przypadłość, że wyczuwam go z kilometra i reaguję kaszlem, którego nie umiem powstrzymać. Im jest intensywniejszy, tym bardziej się duszę i nigdy w życiu nie pozwolę nikomu zapalić w moim domu czy w moim samochodzie. Nawet jeśli ktoś miałby posądzić mnie o bycie złą gospodynią. Trudno, wolę się jednak nie udusić…

Idziemy w gości z prezentem?

Tak. Zawsze to bardzo miły i uprzejmy gest, nawet jeśli jest symboliczny. Upominek powinien być dobrany do okazji. Na urodziny przyniesiemy coś okazalszego niż na normalną kolację. Świetnym pomysłem (i niezobowiązującym) zawsze są kwiaty dla pani domu. Gdy jest to spotkanie bez szczególnych okoliczności, może to być pęk tulipanów czy goździków bez nadmiernego przystrojenia lub okazały długi pojedynczy kwiat (np. słonecznik). Raczej unikamy doniczkowych roślin, chyba że wiemy, w czym gustuje gospodarz i jesteśmy z nim w zażyłych relacjach.

Drugim uniwersalnym podarunkiem jest dobre wino. Z alkoholem jest jednak mały szkopuł: musimy mieć pewność, że gospodarz nie ma z nim problemu, nie jest abstynentem (z powodu alkoholizmu czy silnych przekonań). Potrzebne są więc wiedza i wyczucie.

Jeśli wiemy, że w domu gospodarza są dzieci (i same zostałyśmy zaproszone z naszymi), obowiązkowo przynosimy drobiazgi dla nich. Z reguły są to słodycze (pod warunkiem, że wiemy, iż rodzice nie ograniczają im cukru – w dzisiejszych czasach nie ma przecież uniwersalnego sposobu wychowania).

Z kolei wybierając się na kawę do przyjaciółki, można wziąć ze sobą jakąś słodkość. Sama lubię, gdy w sezonie ktoś przynosi na przykład truskawki albo czereśnie. Ostatnio dostałam też zestaw pysznych „ekologicznych” herbat. Bardzo to miłe!

Czego nie robić, gdy idziemy w gości?

Nie szkodzimy, nie brudzimy

Niby to oczywiste, bo zakładam, że żadna z nas nie idzie w gości z intencją zwalenia telewizora na podłogę i wylania butelki wina na białą kanapę. Jednak chodzi tu przede wszystkim o te rzeczy, które dzieją się niechcący. Musimy zwrócić szczególną uwagę na zgrabność ruchów i uważność (na przykład nie stawiamy gorącego kubka na drewnianych, zabytkowych meblach). A jeśli mimo wszystko coś zniszczymy, jesteśmy zobowiązane do zrekompensowania strat. Nawet jeśli gospodarze z grzeczności nie oczekują od nas pokrycia kosztów, to nie upoważnia nas do zamknięcia tematu. Nalegamy na przesłanie rachunku za pralnię, odkupujemy stłuczony wazon albo przepraszamy w inny sposób, wyjątkowym prezentem itp.

Zwracajmy też szczególną uwagę na stan toalety po naszym wyjściu. Karygodne jest pozostawienie jej brudnej…

Nie myszkujemy

Korzystamy z przestrzeni wyznaczonej przez gospodarzy dla gości. Nie zaglądamy w miejsca prywatne, nie wchodzimy do sypialni, nie zaglądamy do szafek. To raczej oczywiste. Jednak już dotykanie fotografii czy wyciąganie książek z biblioteczki jest na porządku dziennym. A wolno nam to zrobić wyłącznie wtedy, gdy gospodarz się na to zgodzi. Drugą sprawą jest zwiedzanie mieszkania. Jeśli ze strony gospodarza nie padnie taka propozycja, my o tym nie wspominamy. W końcu nie przyszłyśmy do muzeum.

Nie krytykujemy wystroju wnętrza

Każda z nas ma inny gust i lubi inny styl. Świetnie, jeśli coś nam się szczerze podoba (ale nie popadajmy w egzaltację przy chwaleniu). Jeśli jednak uznajemy coś za wnętrzarski koszmarek, zostawmy to dla siebie. Czy zatem należy kłamać, gdy gospodarze pytają nas wprost, jak nam się podoba? Jest na to sposób, o którym pisałam TUTAJ.

Nie udzielamy „dobrych” rad

Skąd to znamy? Przecież wiadomo, że wszyscy dookoła zawsze wiedzą lepiej, jak powinnyśmy żyć, jak upiąć zasłony, jaki kolor kanapy wybrać i jak się odżywiać. Gdy idziemy w gości, nie wchodzimy w rolę wujka dobrej rady.

Po pierwsze, gdy gospodarze nie pytają, oznacza to, że nie obchodzi ich NASZE zdanie na temat ICH życia i mieszkania. Po drugie, rzadko kiedy dobra rada jest z natury dobra i życzliwa. W większości przypadków jest zwyczajną złośliwością. Pamiętam taką sytuację, gdy ze znajomymi oglądałyśmy nowe mieszkanie jednej z nich. Druga mówi w pewnym momencie: „Ta tapeta jest źle przyklejona! Wzór jest do góry nogami. Nie dopilnowałaś robotników?”. Dla mnie to klasyczny przykład złośliwości. Zerwanie tapety i położenie nowej raczej nie wchodzi w grę, a to oznaczało zepsucie humoru szczęśliwej do tej pory właścicielki mieszkania. Być może sama tego nie zauważyła albo tak jej się podobało? Teraz dostała sygnał, że ludzie oglądając tapetę, będą uznawali ją za pomyłkę. Nigdy nie zapomnę smutnej miny tej dziewczyny…

Nie hałasujemy

Czasami rozmowa (dodatkowo zakropiona alkoholem, który należy pić z umiarem) jest tak porywająca, że trudno zapanować nad zbyt głośnym mówieniem. Jednak kobieta z klasą potrafi to zrobić. Przecież słuchanie czegoś takiego jest męczące, dodatkowo może narazić gospodarzy na nieprzyjemności ze strony sąsiadów. A nawet jeśli nie krzyczymy, to nie dawajmy powodów do kłótni, nie pierzmy rodzinnych brudów, nie narzekajmy. W końcu to ma być przyjemne spotkanie. Pomocne wskazówki o tym, jak rozmawiać w dobrym tonie, znajdziecie TUTAJ.

Nie traktujemy gospodarza jak służącego

Ale też nie narzucamy się z pomocą. Uprzejmie zaproponujmy, że możemy wyręczyć go np. w zbieraniu brudnych naczyń lub po prostu zapytajmy ogólnie, jak możemy pomóc. Jeśli faktycznie gospodarz będzie sobie tego życzył, z pewnością nam powie. Nie można jednak robić niczego na siłę. Ja na przykład nie lubię, gdy ktoś próbuje za wszelką cenę zmyć za mnie naczynia. Mam swój system i lubię to robić po swojemu. Ale jeśli już ktoś pomoże mi w przyniesieniu ich do kuchni, będę wdzięczna.

O ile w przypadku kilkugodzinnych przyjęć to dość oczywiste, że gospodarze serwują nam dania i nalewają drinki, o tyle jeśli zabawiamy dłużej, z kilkudniową wizytą, powinnyśmy być bardziej samodzielne. Pamiętajmy, że to nie hotel, a gospodyni nie jest pokojówką i kelnerką…

Nie idziemy w gości z dziećmi i zwierzętami bez wyraźnego zaproszenia

To punkt budzący wiele emocji, ale podejdźmy do tego na spokojnie. Jeśli odbywa się wieczorna impreza, zakrapiana alkoholem, na której dość swobodnie się rozmawia, to nie jest miejsce dla dzieci. Powinnyśmy uszanować więc wolę gospodarza, który nie wystosował zaproszenia do naszych dzieci i zapewnić potomstwu opiekę na czas przyjęcia.

Są spotkania, na które bierzemy ze sobą dzieci. Wtedy jednak gospodarz komunikuje nam, żebyśmy przyszli wszyscy. Może to być niedzielny obiad czy popołudniowy grill w ogrodzie. Wówczas jednak odpowiedzialność za NASZE dzieci nadal leży po NASZEJ stronie. Nie ma nic bardziej upiornego dla gospodarza niż cudze dzieci, szalejące po jego domu, puszczone w samopas, bez żadnej kontroli. Pamiętajmy, że one są słodziutkie i kochane dla NAS, nie wymagajmy takich uczuć i tolerancji w stosunku do nich od obcych.

Przewidujemy marudzenie dziecka, że mu się nudzi i zapobiegawczo zapewniamy mu rozrywkę. Pilnujemy, by nie przeszkadzało w rozmowie dorosłych i nie absorbowało tych, którzy nie mają wyraźnej ochoty się z nim bawić.

Z kolei jeśli mowa o zwierzętach, to tak samo jak gospodarze powinni na czas przyjęcia odizolować swoje domowe stworzonka, tak my nie mamy prawa przyprowadzać ze sobą piesków, kotków i innych pupilków, nawet jeśli są najsłodsze na świecie. Ktoś może mieć alergię, ktoś może się zwyczajnie bać, a gospodarz może mieć obawy, że nasz ulubieniec zaznaczy swoją obecność na jego dywanie itp. Cudzy piesek, który „nie gryzie i jeszcze nikogo nie ugryzł” może sprawić, że pozostali poczują się mało komfortowo. Dlatego sami nie pytamy gospodarza, czy możemy przyjść w towarzystwie czworonoga. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy gospodarz sam wyjdzie z taką propozycją.

***

Zazwyczaj idziemy w gości, żeby się dobrze bawić. Trzeba mieć jednak na uwadze – tak jak w każdej innej sytuacji w życiu – dobro innych. Choć większość powyższych tematów jest oczywista, to jednak przypomnienia dobrych manier nigdy dość. Przynajmniej dla mnie 🙂

Na koniec, miłym gestem będzie podziękowanie następnego dnia gospodarzom za fantastyczne przyjęcie. Może to być zwykły telefon czy sms w sytuacji swobodnej, a może to być wysłanie bukietu z liścikiem. Docenimy w ten sposób wysiłek i sprawimy, że zapraszający będą o nas ciepło myśleć. A my szykujmy się na rewanż…

Tagged , , , , , ,