Garderoba, Refleksje

Nie jestem słupem reklamowym, czyli o noszeniu logo

Mam dość dużą awersję do logotypów marek na ubraniach i dodatkach. Może aż nazbyt przesadną, ale chciałabym się z Wami podzielić kilkoma przemyśleniami na temat noszenia rzeczy z wyraźnym logo. Rozumiem potrzebę oznaczenia przez producentów swoich wyrobów, w pewnym sensie jest ona uzasadniona, jednak nie widzę powodu, dla którego miałabym zakładać na siebie coś, co z daleka krzyczy: „Zobacz, z jakiego sklepu jestem! No zobacz!”

Logo na ubraniu jako reklama

Kiedy myślę o „żywych słupach reklamowych”, pierwszym skojarzeniem są sportowcy i ich sponsorzy. Oficjalny sportowy strój podczas olimpiad czy mistrzostw jest jedną wielką powierzchnią reklamową. Dlatego też logo firm (niekoniecznie odzieżowych), które wykładają pieniądze na dofinansowanie drużyn i zawodów, oblekają ciało zawodników. To jest transakcja wiązana – dajemy wam pieniądze, dzięki nam możecie spokojnie trenować, nie martwić się o byt, a nawet całkiem dobrze zarabiać,  ale w umowie zawieramy między innymi zasady określające miejsce ekspozycji naszego znaku towarowego.

Innym przykładem są dwie najpopularniejsze obecnie polskie trenerki, czyli Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska. Nawet jeśli nie jesteśmy ich fankami czy nie ćwiczymy z nimi na co dzień, łatwo odgadniemy, jakie marki odzieżowe reprezentują. Są ich ambasadorkami, a to oznacza, że każdy strój treningowy pochodzi z często najnowszej kolekcji danej marki. Każda z pań ma podpisany odpowiednio lukratywny kontrakt, a co za tym idzie, podczas treningów, warsztatów czy nagrań programów treningowych, odziewa się w sportowe rzeczy opatrzone albo „łyżwą”, albo trzema charakterystycznymi paskami.

Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska

Jeśli więc spojrzeć na to od tej strony, można zapytać, dlaczego kupując t-shirt określonej marki, za który TO JA muszę zapłacić często niemałe pieniądze, mam jeszcze nosić na sobie jej logo?

Oczywiście nie jestem słynnym sportowcem czy podziwianą fit-trenerką. Nikt nie chce mnie w związku z tym naśladować i się ze mną utożsamiać, zatem też żadna marka nie będzie chętna zapłacić mi za noszenie ich ubrań…

Druga strona medalu – dlaczego płacimy za logo?

Skoro nikt mi nie płaci za „powierzchnię reklamową” na moim ciele, bo nie ma ona żadnego marketingowego potencjału, to dlaczego decyduję się na noszenie logo, które propaguje daną markę?

Wynika to z silnej potrzeby identyfikowania się, określenia społecznej przynależności, a także zakomunikowania statusu majątkowego. Właśnie na działanie tego mechanizmu liczą producenci. Znalazłoby się wiele osób, które mając do wyboru dwie identyczne bluzki, w identycznym kolorze, z takiego samego materiału, sięgnęłoby po tę ze znaczkiem znanej marki, choć trzeba zapłacić za nią więcej.

Moda na wyraźne, duże logo na ubraniach nie wzięła się znikąd. Pojawiła się wraz z wyjściem świata dóbr „luksusowych” naprzeciw biedniejszej klienteli, o czym szerzej pisałam, poruszając temat luksusu.

Już w latach 30. na torebkach powszechnie zastępowano monogramy właścicielek, dla których zostały wyprodukowane, monogramem firmy. W pewnym momencie projektantom przestało wystarczać też stosowanie charakterystycznych cech swoich produktów. (Taką charakterystyczną cechą jest na przykład pikowana skóra w torebkach Chanel). Zaczęto coraz wyraźniej znakować towary zastrzeżonymi logo.

Dziś często tańszy asortyment marek z „górnej” półki celowo jest wyraźnie (a nawet zbyt nachalnie) oznakowany. Wpisuje się bowiem w potrzebę masowej grupy klientów, pragnącej poprzez noszenie oczywistego logo w sposób bezpośredni komunikować, że 1) ma „gust”, 2) „zna się na modzie” i 3) „ma pieniądze”. Właśnie na taki przekaz decydujemy się, wybierając rzeczy z przerośniętym logotypem.

Logo a klasa

Wolność wyboru i szeroki asortyment pozwalają nam dziś nosić to, czego dusza zapragnie, o ile zawartość portfela pozwoli. Mamy możliwość zbudowania swojego oryginalnego stylu, możemy też podążać za modą i się nią bawić. Ubrania mogą być wyrazem naszej osobowości, nastroju, ale także mogą pełnić rolę wyłącznie użytkową, chroniąc nas przed nagością oraz zimnem.

Nie wiem, czy pamiętacie uroczą scenę z pierwszej części filmu „Seks w wielkim mieście”, w której Carrie Bradshaw obdarowuje swoją asystentkę torebką LV, a ta przeszczęśliwa wykrzykuje z niedowierzaniem: „My very own Louis Vuitton?!

Jeśli w noszeniu ubrań oraz dodatków z logo (i ze względu na logo) ktoś odnajduje prawdziwą przyjemność, sprawia mu to szczerą radość – proszę bardzo! Nie chcę nikogo pozbawiać tych – skądinąd przecież cudnych – uczuć.

Przyjrzyjmy się jednak wizerunkowi, któremu hołduje kobieta z klasą. Klasa wymaga między innymi pewnej dyskrecji, powściągliwości, określonej estetyki. By całość była spójna, cechy te nie powinny ograniczać się wybiórczo do niektórych dziedzin, np. tylko do sposobu wypowiedzi, do zachowania czy do poruszania się. Powinny być drogowskazem w każdym wyborze, także ubraniowym.

Pisałam jakiś czas temu, że kobieta z klasą nie ubiera rzeczy z nachalnym logo. Krzykliwość, ostentacja i bezpośredniość takiego oznakowania produktów stoi w sprzeczności z subtelnością.

Dla mnie osobiście noszenie takich rzeczy to również próba pójścia na skróty. Nie zawsze na pierwszy rzut oka widać po ciuchach dobrą jakość. Mało wprawne oko może pomylić poliester ze szlachetnym jedwabiem, a niektóre syntetyczne włókna mogą z daleka do złudzenia przypominać najlepszy kaszmir. To oznacza, że ludzie, którzy poddają nas ocenie w pierwszej chwili po wyglądzie, mają utrudnione zadanie i niechcący mogą źle odczytać nasz przekaz idący za ubraniem. Ale jeśli już mamy na bluzce czy torebce duży, wyraźny znaczek – to zupełnie coś innego! Nie potrzeba wiele uwagi, by domyślić się, że dany ciuch pochodzi od „dobrego projektanta” czy z „drogiego domu mody”.

Kobieta z klasą po pierwsze, nie chodzi na skróty, a po drugie – nie musi wprost krzyczeć swoimi ubraniami, że są drogie, dobre czy modne i dzięki nim należy do grupy, która nosi takie same „markowe” rzeczy. Wybiera najlepszą jakość, na jaką ją stać i robi to przede wszystkim dla siebie. Jeśli sama dobrze czuje się w tym, co ubiera, jej zadowolenie i pewność emanują na zewnątrz. Przekaz jest troszkę bardziej zawoalowany, ale mimo wszystko widoczny. Pobieżny obserwator może nie będzie potrafił wprost określić, co konkretnie przyciąga go do kobiety z klasą, ale z pewnością wskaże, że „ma ona to COŚ”. A to COŚ jest tym cenniejsze, bo ponadczasowe.

Czy duże logo jest gustowne?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Wiadomo, że każda z nas ma po prostu swój gust, a o gustach się nie dyskutuje. To bowiem sprawa indywidualna oraz na tyle nieobiektywna, że trudno poddać ją konstruktywnej ocenie (ponieważ zawsze będzie odnosić się do naszego gustu, który zazwyczaj uważamy za najlepszy). Dlatego nie stwierdzę jednoznacznie, że duże logo jest gustowne czy też nie.

Jest jednak pewna istotna kwestia natury estetycznej, mianowicie proporcje. Wielu uczonych napisało na ten temat wiele mądrych książek. Każda z nas kojarzy zapewne dzieło Leonarda da Vinci pt. „Człowiek witruwiański”, czyli rysunek ukazujący mężczyznę wpisanego w koło i w kwadrat. Da Vinci określa dokładne proporcje ciała ludzkiego, np. stopa ludzka to 1/7 całości człowieka. Oczywiście nie każda z nas odpowiada temu „ideałowi”, jednak gdy widzimy kogoś niskiego, kto ma bardzo długie stopy, od razu rzuca się to nam w oczy, gdyż nie do końca pasuje do całości.

Proporcje w modzie są niezwykle istotne. Strojem można je wyrównywać lub wręcz przeciwnie – pogłębiać dysproporcje. Ja mam krótkie nogi w stosunku do tułowia. Gdy założę na siebie sweter czy bluzkę, sięgającą okolicy bioder, podkreślam jeszcze bardziej brak odpowiednich proporcji. Wiem również, że przy krótkich nogach niewskazane są spodnie typu rybaczki czy spódnice do połowy łydki…

Za duże logo na ubraniach czy dodatkach wybija się na pierwszy plan i jest nieproporcjonalne do całości. Widać to na zdjęciu poniżej, ukazującym zbyt nachalne w moim przekonaniu logo na torebkach.

Kolejne zdjęcie to przykład delikatniejszych logo na torebkach, nie zaburzających odbioru ich formy czy struktury. Wracając zaś do kwestii gustu (chyba nie uda mi się jednak jej zupełnie pominąć!), przyznam szczerze, że bardzo odpowiada mi oznakowanie torebek firmy Batycki (poniżej jasnoszara w lewym górnym rogu). W większości sygnowane są bursztynowym, subtelnym oczkiem. Ten bursztyn stał się znakiem rozpoznawczym marki i stanowi delikatną ozdobę, jakby elegancką biżuterię torebki.

***

Osobiście źle się czuję w ubraniach z wyraźnym logotypem. Dawno temu kupiłam torebkę firmy Kazar, bardzo elegancką, kuferek z lakierowanej czarnej skóry. Dość klasyczną (choć ta firma miewa w swojej ofercie bardziej oryginalne i ostentacyjne rzeczy). Górę torebki zdobi napis-logo w złotym kolorze. Nie jest szczególnie duży, ale jednak widoczny. Powiem szczerze, że nie zawsze czuję się z tą torebką komfortowo i wolałabym, żeby logo marki ograniczało się np. do druku na podszewce (w ogóle znakowanie towarów od wewnątrz byłoby dużo bardziej praktyczne). Noszę ją stosunkowo rzadko, choć jest bardzo starannie wykonana, elegancka i w moim przekonaniu – całkiem ładna.

Zapewne w niektórych momentach moja niechęć do ologowanych rzeczy jest zbyt przesadzona (jestem też bardziej wybredna podczas zakupów) i może wydać się Wam dziwna, ale cóż – tak zrobiło mi się z wiekiem i ze wzrostem świadomości. Po prostu wiem, co chcę przekazywać swoim strojem, a jakiego komunikatu nie zamierzam wysyłać.

Niezależnie od tego, czy lubimy markowe rzeczy z wyraźnymi znakami, czy jednak nie do końca wpisują się w nasz styl, jako kobiety z klasą dokonujmy świadomych wyborów 😉

Tagged , , , , , , , ,