Savoir-vivre

Idziemy do teatru

Nie jestem znawcą sztuki. Wręcz przeciwnie – uważam, że mam w tej dziedzinie duże braki, które warto byłoby nadrobić. Jednak ten fakt nie oznacza, że nie lubię ze sztuką obcować. Staramy się kilka razy w roku chodzić do teatru, zdarza mi się też spontaniczne odwiedzić muzeum, a gdy słyszę na żywo utwór muzyki poważnej w wykonaniu orkiestry, zawsze mam ciarki na plecach.

Pamiętam, jak wielkim przeżyciem był dla mnie wyjazd z koleżanką do Wilna na balet „Nad pięknym modrym Dunajem”. W sumie kilkanaście godzin w autokarze, kilka godzin zwiedzania miasta i wreszcie punkt kulminacyjny – spektakl. Byłam potwornie zmęczona i normalnie w takiej sytuacji marzyłabym tylko o położeniu się do łóżka, jednak emocje związane z przedstawieniem okazały się tak silne, że skutecznie przegoniły sen.

W tym tygodniu wykorzystaliśmy bilety do Teatru Dramatycznego, które dostaliśmy w prezencie mikołajkowym (to jeden z moich ulubionych rodzajów prezentów, fundujący przeżycia i wydarzenia). Przesiąknięta jeszcze tą atmosferą, chciałabym poruszyć kilka kwestii związanych z wyjściami do teatru.

Dlaczego lubię chodzić do teatru?

Teatr nie jest dla mnie codziennością, a to właśnie niecodzienne wydarzenia dodają życiu smaku. Lubimy podróże, bo odrywają nas od rutyny, pozwalają poszerzyć horyzonty, odpocząć od standardowego zgiełku. Podobnie jest z wyjściem do teatru. W teatrze nie ma krzykliwych reklam. Odpoczywają oczy, a umysł, choć musi się skupić dłużej na jednej rzeczy niż normalnie jest przyzwyczajony, mimo wszystko też się relaksuje.

To jest również okazja, by „lepiej” się ubrać. Zawsze, gdy wkładam na siebie elegantsze ubrania, automatycznie pilnuję postawy – staram się mieć odpowiednio wyprostowane plecy. Na co dzień bywa z tym różnie, jednak wraz z bardziej odświętną sukienką przychodzi większa świadomość.

Lubię też osobiste spotkanie z aktorami. Wiem, że dwugodzinny spektakl często wymaga od nich większego wysiłku niż kilka scen w serialu czy filmie. Nie mogą tu nakręcić dubla, muszą więc być bardzo skupieni i grać najlepiej jak potrafią, bo przed tą konkretną widownią to ich jedyna szansa. A to przecież tylko ludzie, tak samo jak my. Miewają bóle głowy, problemy w domu, gorsze dni. Mimo wszystko stają na scenie z szacunku do tych, którzy kupili bilety. Podoba mi się ten wzajemny szacunek: publiczność z kolei okazuje go aktorom nie jedząc w trakcie, nie rozmawiając czy nie bawiąc się telefonami. Bardzo lubię sytuacje, w których ludzie się szanują!

Choć dużo częściej chodzimy do kina niż do teatru (między innymi ze względu na ceny biletów), to jednak w kinie znacznie więcej rzeczy mi się nie podoba. Pomijając kwestie dwudziestominutowych reklam, najbardziej przeszkadza mi zachowanie ludzi, a właściwie poluzowanie pewnych norm. Bawienie się telefonami, odbieranie ich (!), komentowanie, a nade wszystko – jedzenie. Facet chrupiący nachosy i siorbiący resztkę coli potrafi skutecznie zepsuć mi radość z oglądanego filmu. Choć teoretycznie na teren kina nie można wnosić jedzenia zakupionego poza nim, wielokrotnie docierały do nas zapachy hamburgerów i czy smażonych kurczaków z popularnych fast foodów. Być może część z Was stwierdzi, że jestem przewrażliwiona i aspołeczna, ale naprawdę wyjątkowo mnie to drażni. Z tego powodu staramy się wybierać seanse trochę dalej od premiery i raczej w środku tygodnia, by uniknąć tłumu potwornie głodnych i rozemocjonowanych widzów. W teatrze nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam…

Jaki spektakl wybrać?

Jak wspominałam na początku, nie znam się na sztuce. Gdy oglądam spektakl, to albo mi się on podoba, albo nie. Polegam tu wyłącznie na swojej intuicji i osobistym guście, który niekoniecznie musi być zgodny z gustem znawców i zawodowych krytyków. Lubię wyrobić sobie własną opinię i nie wstydzę się, gdy podoba mi się coś, co przez większość profesjonalistów uznane jest za niedobre.

Każdy teatr ma odmienny charakter i różni się proponowanym repertuarem. Niektóre spektakle są lżejsze i śmieszniejsze, inne poważniejsze i skłaniające do refleksji, mniej lub bardziej „artystyczne” albo „komercyjne”. Trafiliśmy kilka razy na sztuki, których nie zrozumiałam i się wynudziłam. To też się zdarza i najważniejsze, żeby się nie zrażać.

Przed wyborem spektaklu zawsze wchodzę na stronę konkretnego teatru i czytam opisy, krótkie streszczenia (ale nie recenzje). Jeśli jakaś historia mnie zainteresuje, sprawdzam nazwiska aktorów. Gdy w obsadzie pojawia się ktoś, kogo bardzo lubimy (a znamy go z filmu czy serialu), to jest zawsze dodatkowy atut.

Myślę, że najważniejsze jest samodzielne próbowanie, a nie sugerowanie się opiniami innych. Gdy obejrzy się przynajmniej dwie sztuki w niedługim czasie, będzie można je do siebie porównać i odpowiedź na pytanie, która bardziej nam się podobała, przyjdzie sama. Do tego nie trzeba być znawcą sztuki.

Każdy teatr ma również inną oprawę. Są bardzo eleganckie, poważne i są bardziej „luzackie”. Od tego będzie zależał nie tylko repertuar, ale także dress code.

Jak się ubrać do teatru?

Zawsze w sposób przyjęty przez publiczność danego teatru. Ha, ale odpowiedź, co? Jednak gdy się głębiej nad tym zastanowić, ma to swoje uzasadnienie. Na przykład Teatr Narodowy, który jest teatrem klasycznym, wymaga elegantszego ubioru. Tu wybieramy strój wizytowy. Ale już w teatrze o nowocześniejszym czy bardziej awangardowym charakterze, będziemy mogły pozwolić sobie na odrobinę większy luz w doborze garderoby.

Zawsze ubieram się elegancko. Niezależnie od charakteru teatru, nie wkładam nigdy sportowych butów czy dżinsów. Wspominałam wcześniej, że wyjście do teatru jest ważnym, niecodziennym wydarzeniem i staram się to wyrazić swoim strojem. Wyznaję też zasadę, że lepiej być ubranym ciut za elegancko, niż ciut za luzacko. Ale „ciut” ma tu olbrzymie znaczenie 🙂 Nie chodzi o tworzenie przepaści. Zbytnie odstawanie ubiorem, nawet jeśli w stronę elegancji, jest w złym tonie. Stroje wieczorowe, długie suknie zostawiamy tylko na niektóre uroczyste premiery.

Jeśli jednak mamy wątpliwości, zawsze można zadzwonić do teatru i po prostu zapytać, jaki dress code przyjął się w tym konkretnym miejscu, gdyż wybieramy się tam po raz pierwszy. Nie ma obawy, że narazimy się na śmieszność czy wyjdziemy na nieobyte. Po pierwsze, osoba po drugiej stronie nas nie zna i pewnie nigdy nie pozna. Po drugie, to spowoduje, że wśród publiczności zapewnimy sobie komfort (a chyba każda z nas miała przynajmniej jedną sytuację w życiu, w której była nieodpowiednio ubrana i wie, co to znaczy…).

Podczas naszego ostatniego spektaklu w Teatrze Dramatycznym założyłam zieloną butelkową wizytową sukienkę, krótki czarny prosty żakiet, kryjące rajstopy i delikatne botki do kostki na wysokim obcasie (kompromis pomiędzy elegancją a stosownością do pogody, bo padał śnieg, a ja nie chciałam zmieniać obuwia na miejscu). Gdybym szła na premierę, która wymagałaby elegantszej oprawy, zastąpiłabym kryjące rajstopy cienkimi oraz jednak zmieniła botki na szpilki. Zamiast delikatnych kolczyków-wkrętek, ozdobiłabym uszy wiszącymi kolczykami z kamieniem, bardziej uroczystymi. I to wystarczy.

Powiem szczerze, że choć bardzo lubię ładnie ubrać się do teatru, to nie uważam, żeby strój był w tym wszystkim najistotniejszy. Owszem, jest ważnym elementem budującym atmosferę i warto się postarać, ale skupianie się na niestosownym wyglądzie innych jest niepotrzebnym rozpraszaczem. Ostatnio co prawda, zwróciłam uwagę na pewnego chłopaka w spranej, dość wysłużonej bluzie z kapturem, który znacząco odstawał od reszty. Ale chwilę potem pomyślałam, że świetnie, że w ogóle wybrał się do teatru i do tego kupił bilet w pierwszym rzędzie! Może następnym razem dokona innego ubraniowego wyboru? A może chciał w ten sposób coś zamanifestować? Nie moja sprawa, dopóki swoim zachowaniem nie przeszkadza mi w odbiorze sztuki.

Na jednym ze spektakli na widowni siedziała znana aktorka (koleżanka jednej z występujących w sztuce). Jej strój był mocno swobodny. To dało mi do myślenia, że skoro ona, jako aktorka grająca również w teatrze, nie przyszła elegancko ubrana na sztukę koleżanki, to być może dla aktorów (przynajmniej nie dla wszystkich) ubiór widowni nie jest wyznacznikiem szacunku dla twórców…?

Przyszło mi do głowy pewne porównanie do niektórych klubów z tak zwaną „selekcją”, czyli miejsc, gdzie pracownicy decydują na podstawie wyglądu, kto może wejść do środka, a kto musi obejść się smakiem, bo nie pasuje do reszty. W teatrze nigdy nie byłam świadkiem podobnej sytuacji i przyznam szczerze, że to dobrze. Dopóki większość przestrzega zasad elegancji i stosowności, wybierając się do teatru, wszystko jest w porządku. To odstające jednostki powinny czuć się mniej komfortowo. Przecież o wiele gorsze od nieodpowiedniego stroju jest nieodpowiednie zachowanie (a to niestety zdarza się także wśród świetnie ubranych osób).

Zasady, o których należy pamiętać, wybierając się do teatru

przygotowanie – warto przeczytać co nieco o sztuce, o autorze, o epoce czy o aktorach. Nawet jeśli nie zdarzy nam się okazja do prowadzenia rozmowy na ten temat, to na pewno zaprocentuje to lepszym odbiorem samego przedstawienia (zawsze podoba nam się bardziej to, znamy).

nie spóźniamy się! – w teatrze nie ma bufora w postaci dwudziestu minut reklam. Warto przyjść wcześniej, by spokojnie zostawić w szatni okrycia wierzchnie i spokojnie zająć miejsca. Są teatry, do których spóźnialscy nie są wpuszczani, jednak w wielu miejscach bileterzy pozwalają wejść na widownię już po rozpoczęciu spektaklu. Nie przepychajmy się jednak wtedy do swoich miejsc, tylko przycupnijmy z boku. Nasze spóźnienie nie usprawiedliwia nas do przeszkadzania innym.

zajmowanie miejsc – z reguły na bilecie mamy wyznaczone miejsce, a fotele i rzędy są dobrze oznaczone. Zanim zaczniemy przeciskać się przez cały rząd do skrajnych miejsc po drugiej stronie, zastanówmy się, czy nie będzie lepiej obejść widownię dookoła – taki szybki rekonesans i krótkie obliczenia pozwolą zminimalizować liczbę osób, która będzie musiała wstać, by utorować nam drogę.

wstajemy, gdy ktoś przechodzi w naszym rzędzie do swojego miejsca. Nie wystarczy tylko przesunąć nóg. Z kolei jeśli to my się przeciskamy, robimy to przodem do osoby wstającej z fotela (nawet jeśli mamy najzgrabniejszy tyłek świata!).

nie korzystamy z telefonu – nawet jeśli jest wyciszony, to podświetlony ekran podczas sprawdzania smsa może przeszkadzać zarówno aktorom, jak i pozostałym widzom. Poza tym to oznaka kompletnego braku szacunku.

nie jemy i nie pijemy! Ten nawyk, którego uczy się widza w kinach jest bardzo niegrzeczny. Szeleszczenie, chrupanie, ciamkanie, siorbanie – to odgłosy skutecznie zakłócające odbiór sztuki. Pamiętajmy, że do teatru (i do kina w sumie też) nie przychodzimy po to, by się najeść, tak samo jak w restauracji podczas eleganckiej kolacji nie oglądamy kolejnego odcinka serialu na tablecie czy komórce, prawda?

– nie rozmawiamy – nawet szepty potrafią rozpraszać. Naprawdę powstrzymajmy się z komentowaniem sztuki do przerwy lub zakończenia spektaklu. Tym bardziej nie ustalajmy jadłospisu na jutro i nie opowiadajmy o dzisiejszej przygodzie w pracy… A gdy widownia się dopiero zbiera i spektakl się jeszcze nie rozpoczął, rozmawiamy szeptem, dyskretnie.

oklaski – to wyraz uznania dla artystów. W mniej konserwatywnych miejscach dopuszczalne jest spontaniczne klaskanie, gdy pojawia się na scenie coś budzącego szczególne emocje. Jednak normalnie oklaski w trakcie sztuki mogą zakłócać jej przebieg i rozpraszać aktorów. Warto trzymać się zasady, by nie wyrywać się z oklaskami i nie klaskać zbyt długo (wiadomo, że ktoś musi zacząć i ktoś musi skończyć, ale przecież nie musimy to być my). W pewnym momencie zaczyna się to po prostu czuć. Z reguły aktorzy wychodzą przynajmniej dwukrotnie, by ukłonić się na scenie. Wtedy klaszczemy zdecydowanie i głośno, zwłaszcza jeśli jesteśmy pełni podziwu dla ich kunsztu.

toaleta w toalecie – czyli na widowni nie poprawiamy fryzury, nie pudrujemy nosków, nie malujemy ust.

nie opuszczamy spektaklu w trakcie – to chyba najgorszy wyraz braku uznania dla aktorów. Choć zdarzyło mi się raz wyjść z kina (film był ponad moje, dość silne, nerwy), to wyjście z teatru jest bardzo niegrzeczne. Tam są żywi ludzie, którzy się właśnie trudzą, by dostarczyć nam rozrywki i przeżyć. Nie wolno tego robić!

chorzy w domu – czyli wszelkim kaszlącym, kichającym i smarkającym mówimy stanowcze NIE! Jeśli z powodu infekcji wydajesz dźwięki, które mogą zakłócić oglądanie innym lub rozsiewasz zarazki, zostań w domu, a bilety odstąp znajomym. Wszystkim wyjdzie to na dobre, Tobie też.

antrakt – to przerwa miedzy aktami przedstawienia. Czasami jej nie ma, ale czasami jest potrzebna na zmianę scenografii, a widzowie muszą „odsapnąć”. Z reguły można wyjść do bufetu (tam napijemy się kawy czy symbolicznej lampki wina, albo zjemy przekąskę). Pamiętajmy, że nawet jeśli nie dokończymy spożycia w trakcie przerwy, nie zabieramy resztek ze sobą na widownię. Raz byliśmy w loży prezydenckiej w Teatrze Polskim (to również był prezent, od moich rodziców – super prezenty dostajemy, prawda?). W trakcie antraktu był dla nas przygotowany stół z przekąskami i napojami, w tym z alkoholem. Jednak nawet w tak dedykowanej sytuacji ważna jest powściągliwość i symbolika. Nie przyszliśmy przecież do teatru, by zaspokoić głód! Pamiętam, że napiłam się jedynie kawy. Chyba z powodu oszołomienia tą wyjątkową otoczką nie myślałam o rzuceniu się na te wszystkie koreczki i inne kolorowe cuda.

gdy ktoś nam bardzo przeszkadza – nie syczymy, nie wzdychamy, tylko krótkim zdaniem, szeptem prosimy, by przestał. Wyrażając swoją dezaprobatę nie wprost, ale właśnie nieokreślonym sapaniem, dołączamy do grona przeszkadzających.

***

Do wizyt w teatrze najbardziej pasuje popularny hashtag z Instagrma #tuiteraz, bo właśnie tu i teraz jesteśmy my i są aktorzy, którzy właśnie się starają, by dostarczyć nam solidną dawkę emocji. Lubię okazać im szacunek swoim strojem i zachowaniem. Jeśli dla kogoś wizyty w teatrze są codziennością (i nie czują potrzeby podkreślenia specjalności tego wydarzenia), mogę tylko pogratulować i pozazdrościć. Cieszę się jednak, że dla mnie jest to przestrzeń do wyjątkowych przeżyć i specjalnego entourage’u.

Mam dla Was taką propozycję na koniec: jeśli jedziecie gdzieś do nowego miasta, „zahaczcie” przy okazji o teatr. Albo specjalnie wybierzcie się do nowego miejsca, w którym głównym punktem programu będzie spektakl. Często są to niezapomniane przeżycia (jak moje Wilno). Polecam!

 

Tagged , , , , ,